X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przejadamy pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 07:40
Rząd łata budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Środki były odkładane, by poprawić sytuację emerytów, gdy z powodów demograficznych zmniejszy się grupa osób pracujących. A wydajemy je już dziś.
Audio
  • Przejadamy pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rząd znów sięga po pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Na finansowanie bieżącej wypłaty emerytur i rent przeznaczone zostaną 4 miliardy złotych. Jak wylicza "Rzeczpospolita", w ciągu trzech lat rezerwa stopnieje o 14,5 miliarda.

Aleksandra Fandrejewska z "Rzeczpospolitej" ostrzega, że może to spowodować problemy w przyszłości. – Jeśli sprawdzą się wszystkie rządowe zamierzenia, a w przyszłym roku rząd znów chce sięgnąć do Funduszu Rezerwy Demograficznej, to na koniec 2012 roku w tym Funduszu będzie nieco ponad 17 miliardów złotych. Ale gdybyśmy tych pieniędzy nie zabierali byłoby to ponad 31 miliardów – mówi.

– We Francji, Irlandii czy w Norwegii fundusze rezerwy demograficznej mają od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów euro. Nasz jest uszczuplany, choć jest niewielki – przypomina na łamach dziennika Wojciech Nagel, ekspert BCC i członek rady nadzorczej ZUS.

Jak zaznacza Aleksandra Fandrejewska, fundusz spełnia ważną rolę. W założeniach miał być wykorzystany dopiero wtedy, gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki, a więcej będzie pobierało świadczenia. – Od ubiegłego roku jest tak, że rząd bierze część pieniędzy z Funduszu, ale nie dlatego, że mamy złą sytuację demograficzną, tylko dlatego, że mamy złą sytuację finansów publicznych. I za parę czy paręnaście lat znowu będziemy mieli problem, ale już nie będziemy mieli skąd brać pieniądze – uważa dziennikarka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dług ZUS sięgnie 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 10:58
Zadłużenie ZUS w bankach w 2011 roku nie powinno przekroczyć poziomu 2 mld zł - powiedziała członek zarządu ZUS do spraw ekonomiczno-finansowych Mirosława Boryczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisze ustawę o emeryturach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 05:30
Bronisław Komorowski zatwierdzi przyjętą przez parlament zmianę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zdobył brakujące 4 miliardy złotych na emerytury

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 13:29
Rząd przyjął rozporządzenie minister pracy Jolanty Fedak o dofinansowaniu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Rezerwy Demograficznej sumą 4 miliardów złotych. Bez tego we wrześniu zabrakłoby pieniędzy na emerytury.
rozwiń zwiń