X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy najchętniej w Europie korzystają z płatności zbliżeniowych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 13:30
W Polsce znajduje się 70 tys. terminali płatniczych akceptujących transakcje zbliżeniowe, podczas gdy Wielka Brytania ma ich dwukrotnie więcej. Mimo to Polacy dużo chętniej płacą kartami zbliżeniowymi niż mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa
Audio
Polacy najchętniej w Europie korzystają z płatności zbliżeniowych
Foto: SXC

Polacy płacą kartami bezstykowymi najchętniej spośród wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. To zaskoczenie, bo jeżeli chodzi o obrót bezgotówkowy to liderem nie jesteśmy. Ma to kilka różnych przyczyn podkreśla Aleksandra Stanisławska z Rzeczpospolitej

-A najważniejszą z nich, jest paradoksalnie nasze lekkie opóźnienie technologiczne względem krajów zachodnich. Do nas nie dotarły takie wynalazki ówczesne, jak czeki. Były sporadycznie stosowane.
Ale jak się okazuje, te opóźnienia nadrobiliśmy. Polacy obecnie mają w swoich portfelach 6 i pół mln kart w systemie VISA. MasterCard natomiast wiadmo, że współpracuje w tej dziedzinie z 21 bankami, ale liczby wydanych kart nie chce udostępnić. Jeśli natomiast chodzi o liczbę transakcji, to rzeczywiście jesteśmy na czele Europy. W maju bieżącego roku, Polacy wykonali 3,3 mln transakcji zbliżeniowych.

Jak mówi Cezary Drojma z firmy e-service, która akcpetuje płatności, liczba transkacji bezstykowych rośnie z miesiąca na miesiąc w tempie 30-40 %.

-Największy wzrost odnotowuje się w branży gastronomicznej, mamy tu na myśli przede wszystkim fastfood'y, tam gdzie się szybko przychodzi, chce się szybko zapłacić i szybko zjeść, ale także w super i hipermarketach. Także odnotowany jest też duży wzrost w branży transportowej. W branży transportowej są to te wszystkie szybkie bramki, płatności bezstykowe przy przejazdach m.in., ale także pewnie i na stacjach benzynowych.

Oczywiście do tego potrzebna jest infratruktura, a ta rozwija się u nas szybko, przybywa terminali bezstykowych, które już wkrótce umożliwią także płacenie za pomocą telefonów komórkowych. Podobnie jak karta zbliżeniowa, także telefon wystarczy, że przyłożymy do czytnika aby transakcja została przeprowadzona. Umożliwia taką operację technologia NFC i specjalna aplikacja w telefonie polecana przez banki.
W tej chwili w Polsce jest już dostepnych około 20 modeli telefonów, które są dostosowane do płatności zbliżeniowych.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak