Płacimy coraz więcej do unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 15:21
Skoro nasza gospodarka będzie rosła, to składka do Unii również będzie rosła i obyśmy byli jak największym płatnikiem.
Audio
Płacimy coraz więcej do unijnego budżetu
Foto: Flickr

Według wstępnego projektu w przyszłym roku do budżetu Unii Europejskiej Polska ma wpłacić prawie 18 mld złotych. To będzie stanowić ponad 5% wszystkich wydatków budżetowych. W tym roku to jest niecałe 5%.

Składka do unijnego budżetu staje się coraz wyraźniejszym obciążeniem dla polskiego budżetu - powiedziała Anna Cieślak-Wróblewska z „Rzeczpospolitej” – bo 18 mld zł to jest połowa naszego deficytu.

- Składki rosną, bo wpłaty do unijnego budżetu zależą od dochodu narodowego.

Według Tomasza Kaczora, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego, do unijnej kasy z roku na rok wpłacamy coraz więcej. Skoro nasza gospodarka będzie rosła, to składka  do Unii będzie rosła i obyśmy byli jak największym płatnikiem. Tego co Polska będzie otrzymywać, nie można zagwarantować, bo znaczna część tych wypłat jest kierowana do krajów uboższych. Na razie nie ma zagrożenia, że staniemy się płatnikiem netto, a szkoda, bo to by znaczyło, że jesteśmy już krajem bogatym na tle Unii Europejskiej.

Teraz do unijnej kasy najwięcej wpłacają Niemcy, w przyszłym roku to będzie ponad 27 mld euro, potem Francja blisko 23 mld euro, ale są kraje, które płacą coraz mniej.

Kryzys w UE dotyczy głównie krajów południa Europy, Grecji i Hiszpanii i  ich składka do unijnego budżetu się zmniejsza.
Nasza składka jest dwa razy większa niż w 2005 roku, ale też dostajemy bardzo dużo z unijnego budżetu, w przyszłym roku możemy dostać ponad 80 mld zł. Tak też powinno być w następnych latach. Budżet pomocowy dla Polski na lata 2007-2013 był największym budżetem w całej Unii, a budżet na lata 2014-2020 także powinien być największy, szacuje się, że wyniesie od 75 do 80 mld euro, a to dzięki temu, że nasze składki rosną. W nieciekawej sytuacji są Węgry, które przeżywają duże problemy gospodarcze i ich skład do unijnego budżetu spada, a w tej nowej perspektywie dostaną o prawie 25% mniej niż dostawali obecnie.
Negocjacje nad rocznym budżetem, jak i nad budżetami wieloletnimi są bardzo trudne. Najwięksi płatnicy netto chcieliby, żeby te składki do unijnego budżetu były zmniejszone, z powodu kryzysu.

Rozmawiała: Sylwia Zadrożna