X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec polisolokat - zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 16:30
W połowie tego roku z oferty banków mają zniknąć całkowicie polisolokaty - tak chce Komisja Nadzoru Finansowego.
Audio
Koniec polisolokat - zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.
Foto: sxc.hu/public domain

 

Teraz oferują je już zaledwie trzy banki. A wojnę tym specyficznym produktom, od których nie płaci się podatku od zysków kapitałowych wypowiedziała Komisja Nadzoru Finansowego i tym między innymi pseudo ubezpieczeniom poświęcona jest wydana niedawno rekomendacja M.

Jak tłumaczy rzecznik Komisji, Łukasz Dajnowicz -wynika to z międzynarodowych standardów Komitetu Bazylejskiego. Nowe produkty, które są w bankach tworzone nie powinny mieć na celu obchodzenia powszechnie obowiązujących przepisów, a tak jest wydaje się w przypadku polisolokat, w których ubezpieczenie ma charakter fikcyjny, a głównym celem jest ominięcie tzw. podatku Belki. KNF oczekuje, że banki dostosują się do nowej rekomendacji M do połowy tego roku.

Nie zgadza się z tym Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich i jak podkreśla, ubezpieczenie w polisolokatach nie jest fikcyjne.
-Jeśli naprawdę zajdzie to zdarzenie ubezpieczeniowe, czyli śmierć klienta, to wtedy ta polisolokata działa tak samo jak ubezpieczenie na życie, więc trudno to, co do zasady, nazwać fikcją.

A zdaniem Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń rekomendacja KNF dotyczy tylko banków, a prób omijania podatku nie można zarzucić ubezpieczycielom

-Polskie przepisy związane z rynkiem ubezpieczeniowym, np. polska ustawa o działalności ubezpieczeniowej pozwala na sprzedaż różnego typu produktów ubezpieczeniowych. Są produkty, które są klasycznymi produktami ochronnymi, są produkty, które są produktami oszczędnościowymi i są produkty, w których jakby firmy ubezpieczniowe główny nacisk kładą właśnie na tą korzyść podatkową. To nie jest żadne omijanie prawa, tylko działanie zgodnie z prawem. Tak dokładnie działają ubezpieczyciele.

Ale i banki działały do tej pory zgodnie z prawem, twierdzi Norbert Jeziolowicz , który podkreśla, że polisolokaty to tak naprawdę produkt firm ubezpieczeniowych sprzedawany przez banki i stosuje się do niego przepisy podatkowe dotyczące ubezpieczeń. Natomiast problemem polskich banków -jak zauważa - jest to, że nie mają odpowiedniej ilości długoterminowych depozytów. I to jest tak naprawdę ta rzecz, o którą idzie gra.

Jeśli polisolokaty znikną z rynku, zdaniem eksperta zaczną się poszukiwania różnego rodzaju innych produktów lokacyjnych powiązanych z jakimś elementem inwestowania, ponieważ niewątpliwie jest grupa klientów, która oczekuje zysku większego niż przeciętny z lokaty czy papierów skarbowych.
Banki będą więc musiały się wykazać pomysłowością. W przeszłości, jak przypomina Norbert Jeziolowicz -podczas takiej wojny depozytowej wymyślono taki produtk jak konto oszczędnościowe, które łączy zalety lokaty i zwykłego rachunku.

Zapewne z podobnymi pomysłami będziemy mieli do czynienia i tym razem, ale z pewnością to co pomogłoby rynkowi, jak i uniknąć wielu podobnych produktów inwestycyjnych, którym zarzuca się obchodzenie prawa podatkowego, to np. zwolnić lokaty na dłuższe terminy z podatku Belki -o co postuluje Związek Banków Polskich.

A zdaniem Marcina Tarczyńskiego z PIU , w sprawie polisolokat ostateczne słowo powinno należeć do klientów. Nie wyklucza on również, że polisolokaty wrócą jeszcze do oferty ubezpieczycieli, wszystko zalezy od popytu i od mozliwości zarabiania na tych produktach, bo sam nadzor finansowy zaleca ubezpieczycielom sprzedaż produktow rentownych.

 

Rozmawiała Halina Lichocka.

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak