OFE do likwidacji?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 09:07
Na skutek istnienia funduszy powstał gigantyczny dług, na koniec 2012 roku ponad 290 mld zł.
Audio


Reforma emerytalna w Polsce nadal jest niedokończona, a tymczasem niektórzy uważają, że nasz system jest zbyt kosztowny i Otwarte Fundusze Emerytalne powinny zostać zlikwidowane.
Taką opinię o OFE ma m.in. prof. Leokadia Oręziak z SGH, która twierdzi, że: – Tak dalej być nie może, bo nie wytrzymamy tego ciężaru, jakim są OFE; to jest już gigantyczny dług, który powstał na skutek istnienia funduszy. Na koniec roku 2012 to już jest ponad 290 mld zł, a ponieważ mamy limity zadłużenia, są te wskaźniki  wynikające z ustawy o finansach publicznych i z Konstytucji, to zadłużać się bez końca nie damy rady. W efekcie więc, dalsze utrzymywanie tego filara kapitałowego przymusowego, jakim są OFE, będzie oznaczało konieczność poniesienia ogromnych wyrzeczeń przez nasze społeczeństwo, oznaczających wzrost podatków, co skutkuje bolesnymi cięciami wydatków na cele rozwojowe i z tym się nie możemy pogodzić.

Przygotowała: Sylwia Zadrożna

Więcej na ten temat na antenie Jedynki w magazynie ekonomicznym - po godzinie 16.30.

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie dostają należnej emerytury z OFE. Powód: bałagan

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 10:26
Mają prawo do emerytury kapitałowej jednak jej nie dostają. OFE uważają, że to wina ZUS, zaś ZUS, że odpowiedzialność ponosi OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie nam wypłacał emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 12:33
Reforma emerytalna została wprowadzona 13 lat temu. Do tej pory jednak nie zdecydowaliśmy w jaki sposób świadczenia emerytalne będą wypłacane. Są cztery możliwości.
rozwiń zwiń