Przyszłość OFE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 07:45
Z punktu widzenia naszych finansów publicznych najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja OFE
Audio
Jak uratować przed krachem system emerytalny?
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Foto: Glow Images/East News

W maju powinien się zakończyć rządowy przegląd systemu emerytalnego, będzie on dotyczyć między innymi wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych.

Tymczasem jak mówi Grzegorz Zatryb główny strateg Skarbiec Holding z punktu widzenia naszych finansów publicznych najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja OFE.  Jak tłumaczy według ostrożnych szacunków do czasu kiedy Fundusze zaczną wypłacać środki, poważne kwoty, czyli za jakieś 30 lat dodatkowe obciążenie finansów publicznych w postaci długu skarbu państwa liczonego w relacji do PKB wzrosłoby o jakieś 30 a nawet 40 proc. Oznacza to, że obciążenie finansów publicznych wzrosłoby do poziomów bliskich ogólnie 100 proc. PKB to są poziomy typowe dla państw, które są technicznie bankrutami.  W Grecji – jak dodaje Grzegorz Zatryb to obciążenie finansów publicznych w postaci długu skarbu państwa liczonego w relacji do PKB w tej chwili wynosi około 130 proc. po tych wszystkich redukcjach.

A o tym, co ewentualna likwidacja OFE mogłaby oznaczać dla całej gospodarki porozmawiamy z naszym gościem po godzinie 16.

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak