X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawie 106 mld euro -tyle otrzyma Polska z UE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 16:30
Nowe rozdanie pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2014-2020 jest korzystne dla Polski i stwarza szansę na dalszy rozwój naszej gospodarki, mówią eksperci.
Audio
Pieniądze
PieniądzeFoto: SXC

 

Nasz kraj ma otrzymać prawie 106 mld euro. W tym na rozwój regionów z Polityki Spójności prawie 73 mld euro -to prawie 5 mld euro więcej niż w obecnym rozdaniu, ale mniej niż proponowała KE, gdzie miało być 76 mld euro. Natomiast ze Wspólnej Polityki Rolnej otrzymamy 28,5 mld euro, to o 1 mld 600 mln więcej niż w poprzednim budżecie.

  

Zdaniem ekspertów powinniśmy się cieszyć, że są to relatywnie duże pieniądze, tym bardziej, że w trakcie negocjacji słyszeliśmy zapowiedzi, że mogą być one drastycznie obcięte.

Problem jednak w tym, że nie uczymy się na błędach -podkreśla Wojciech Warski ekspert BCC,

-Wyciąganie wniosków z przeszłości idzie jak po grudzie. Nie jest zupełnie zmodernizowane prawo zamówień publicznych albo mówiąc bardziej precyzyjnie są to zupełnie kosmetyczne zabiegi, które ani nie promują np. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, ani nie usprawniają przetargów, które będą w nowej perspektywie toczone tak, by uodpornić je przede wszystkim na słynny argument najniższej ceny i na autokratyczne decyzje urzędników.

 

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie powinniśmy przeceniać tych środków -jak mówi ekspert -Polska przede wszystkim powinna się rozwijać w oparciu o własne siły i to, że te pieniądze dostaliśmy w trochę wyższej wysokości, niż były obiecywane, nie zwalnia w żadnej mierze rządu od działań deregulacyjnych, od odblokowania polskiej gospodarki i od tego, żebyśmy sobie próbowali radzić sami nie licząc na pieniądze, które są duże owszem, ale z punktu widzenia całej gospodarki nie są aż tak istotne.

 

Na co będą te pieniądze, jeszcze dokładnie nie wiadomo, bo zręby programów operycajnych dotyczących funduszy europejskich na lata 2014-20 będą wg informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego znane prawdopodobnie w kwietniu, na razie nad nimi pracują zespoły międzyresortowe i one dopiero określą na co ile unijnych pieniędzy będzie przeznaczonych na konkretny cel. Ważne jest jednak, żeby można było uwzględnić postulaty przedsiębiorców.

 

Jak podkreśla Beata Tylman z firmy doradczej PWC -Przedsiębiorcy, którzy szczególnie planują innowacyjne inwestycje powinni znać kalenadarz dotacji trochę wcześniej, jak również wszelkie zasady, które w tym czasie obowiązują. I drugi etap, już samego rozliczania dotacji czyli kwestie związane z przejrzystością, z łatwością procedur, z papierologią, myślę, że to są te kwestie, na którym przedsiębiorcom najbardziej w tej chwili zależy. A jeżeli chodzi o same obszary związane z dystrybucją środków, to wydaje mi się, że dystrybucja na innowacyjność, na badania i rozwój, to jest to na co Polska powinna stawiać bo jesteśmy ostatni w rankingach innowacyjności albo niemalże ostatni.

 

Rozmawiała Halina Lichocka.


Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak