X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szykuje się rewolucja w zakresie ochrony danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 16:25
Komisja Europejska postanowiła na nowo zdefiniować zasady dotyczące ochrony danych osobowych uznając, że dyrektywa z 1995 roku jest już przestarzała i nie nadążą za nowymi technologiami.
Audio
Szykuje się rewolucja w zakresie ochrony danych osobowych
Foto: sxc.hu

 

W Unii Europejskiej toczy się właśnie debata na temat nowego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Gdy zostanie przyjęte, jego przepisy będą stosowane w każdym kraju członkowskim, a zawarte w nim rozwiązania wpłyną na przetwarzanie danych osobowych we wszystkich sektorach, także bankowym. Pojawiły się opinie, że dzięki temu nasz system zostanie zliberalizowany, bo dzisiaj polskie rozwiązania są bardziej rygorystyczne niż w innych krajach unijnych.

Obawy te rozwiewa Tadeusz Białek, Dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego w Związku Banków Polskich -  owszem może niektóre obowiązki wynikające z obecnej ustawy zostaną usunięte, zresztą dosyć uciążliwe jak np. rejestracja każdego zbioru ochrony danych osobowych, ale z drugiej strony w mojej ocenie i ocenie banków, te zasady ulegną raczej wzmocnieniu niż liberalizacji.

Zostaną bowiem wprowadzone zasady ogólne europejskie dla wszystkich państw członkowskich. Pojawi się też wiele nowych instytucji oraz bardzo wysokie kary za nie przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych. Obecnie, jak podkreśla ekspert, w polskiej ustawie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma prawa do nakładania kar. Może jedynie wydawać decyzje dotyczące nakazów usunięcia czy poprawienia danych osobowych.

Nowe przepisy mają to zmienić a kary będą surowe, mówi Andrzej Barcikowski z Narodowego Banku Polskiego
-Dotychczas powiadano, nie ma silnych motywacji do tego aby chronić dobrze dane osobowe, bo tego bata nie ma, a mało kto miał sprawy sądowe za nieurprawnione przetwarzanie danych osobowych. Dzisiaj UE chce ten bat wyciągnąć i wprowadzić bardzo sztywne kary będące procentem obrotów rocznych danej firmy. Dla dużych firm może oznaczać to setki milionów jeśli nie miliardy dolarów kar przy dużych wpadkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

Takie kary z pewnością skutecznie mogłyby zniechęcać do ujawniania danych klientów, tym bardziej, że w przeszłości zdarzały się wypadki, również w przypadku banków.

Jednak ogólnie z ochroną danych w bankach nie jest źle -tak wynika z przeprowadzonej w instytucjach finansowych kontroli przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jak mówi Wojciech Rafał Wiewiórowski - banki dbają o to, żeby uniemożliwić osobom nieuprawnionym dostęp do danych klientów, ale są jednak pewne sytuacje niepokojące.

-Oczywiście zawsze zdarzają się incydenty, które są związane albo z awariami systemów bankowych, albo rzeczywiście z atakami hakerskimi, które wcześniej nie mogły być przewidziane, natomiast moja generalna ocena jest -że jest nieźle. Gorzej sprawa się ma, jeśli chodzi o zakres danych, które są gromadzone, okres przechowywania tych danych i tego komu tak naprawdę te dane są udostępniane w ramach uprawnionego obrotu danymi przez banki. Coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których nowe podmioty chcą mieć dostęp do tajemnicy bankowej, chcą uzyskać szczególne informacje dotyczące tego, w jaki sposób nasze dane są przetwarzane.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna.

 

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak