X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

NBP przestrzega i edukuje Polaków, jak mądrze rozporządzać pieniędzmi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 19:04
Znanych jest wiele przypadków, gdzie ludzie biorąc 1500 zł pożyczki stracili dorobek swojego życia, gdyż nie doczytali małym druczkiem, że umowy oprocentowane są na kilkadziesiąt tysięcy procent rocznie.
Audio
  • NBP przestrzega i edukuje Polaków jak mądrze rozporządzać pieniędzmi
NBP przestrzega i edukuje Polaków, jak mądrze rozporządzać pieniędzmi
Foto: Glow Images/East News

Ogólnopolski program społeczno-edukacyjny „Wydatki kontrolowane” wpisuje się w inną kampanię NBP pod hasłem „Nie daj się oszukać – sprawdź zanim podpiszesz”, która dotarła już do 20 mln Polaków. Jej celem jest uświadomienie ryzyk związanych z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych pożyczek. Czy z tą wiedzą wśród Polaków jest już lepiej?

Marcin Kaszuba, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w NBP, twierdzi, że z tą wiedzą jest wciąż  bardzo słabo. Pamiętamy historię z Amber Gold, gdzie ludzie wykształceni zainwestowali w przedsięwzięcie, które nie mogło się powieść, ponieważ stopa zwrotu była tak wysoka, że nie należało lokować tam pieniędzy.

- Trzeba uważać też na „chwilówki”, których ofert jest na rynku coraz więcej, a konsekwencje mogą być poważne, z utratą całego majątku włącznie.


W tej akcji NBP byli też komornicy, którzy opowiadali, że ludzie biorąc 1500 zł pożyczki stracili dorobek swojego życia. To są dramaty ludzkie, dlatego zdecydowaliśmy się na działania profilaktyczne. Z 6 innymi instytucjami finansowymi, jak Ministerstwo Finansów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy KNF rozpoczęliśmy kampanię „Nie daj się oszukać – sprawdź zanim podpiszesz”, która ma zwracać uwagę przede wszystkim na ryzyka wiążące się z podpisywaniem umów pożyczkowych, tzw. chwilówek. Udało nam się znaleźć oferty firm, gdzie oprocentowanie wynosiło kilkadziesiąt tysięcy procent rocznie, także można ten całkowity koszt pożyczki policzyć wcześniej.
Na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl znajduje się kalkulator.
Cztery zasady, którymi należy się kierować przy pożyczce to:
- sprawdzić wiarygodność firmy, temu służy infolinia 800 290 479, obsługiwana przez KNF. Można sprawdzić czy firma jest objęta nadzorem państwowym;
- policzyć całkowity koszt pożyczki;
- dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na kruczki prawne napisane drobnym drukiem;
- jeżeli nie rozumiemy tej umowy, po prostu jej nie podpisujemy.

- Przypomnijmy, że maksymalne odsetki od kredytów i pożyczek nie mogą obecnie przekraczać 19%, bo jest to 4-krotność stopy lombardowej NBP, która od 7 marca tego roku wynosi 4,75%. Klienci korzystają z usług para-banków, bo często nie mogą dostać kredytu w zwykłym banku i nie wiedzą, że grozi im tak duże niebezpieczeństwo.


Ze względu na liczbę ofert, którymi ludzie są codziennie zarzucani, można uznać, że to zjawisko wraz z kryzysem finansowym i pogarszającą się sytuacją materialną powoduje rozrost tego typu przedsięwzięć. Coraz więcej wehikułów finansowych tego typu powstaje na rynku, a większość z nich to zwykli oszuści.

Niestety, nadal też niewystarczająca jest wiedza Polaków na temat gospodarowania swoim domowym budżetem – mówi dr Arkadiusz Durasiewicz z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie. Wyniki badań pokazały, że Polacy potrafią zarządzać finansami w gospodarstwach domowych. Istnieje znikoma grupa osób, która w ogóle oszczędza. Duże kwoty przeznaczane są na bieżące wydatki, a z drugiej strony ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że popadają w pętle zadłużeniowe i to jest ta niewiedza, która musi zostać jak najszybciej naprawiona, ponieważ coraz więcej osób popada w wykluczenie finansowe. Jest to stopniowy proces izolacji od sektora usług finansowych , a powodują to 3 czynniki: niewłaściwie skierowana oferta do klientów, niskie płace i problemy finansowe. To znaczy nie korzystanie z usług bankowych, niewiedza na temat tych usług, a także wykluczenie cyfrowe z technologii informacyjno-komunikacyjnych, które towarzyszy zwykle osobom, przebywającym na terenach wiejskich.

- W jaki sposób państwo może przeciwdziałać wykluczeniu finansowemu Polaków, jak zachęcać do tego, aby zakładać rachunek bankowy albo żeby oszczędzać?

Według Marcina Kaszuby, ubankowienie w Polsce jest bardzo niskie. Są prowadzone działania edukacyjne pod nazwą „ABC finansów”. Program jest skierowany do ludzi wykluczonych finansowo, aby pokazać im możliwość korzystania z usług bankowych. Część ludzi nigdy nie założy kont, bo kojarzą im się one z konieczną opłatą za nie, a na to ich nie stać. Oszczędności też są w Polsce na niskim poziomie, ale ostatnie lata pokazały, że Polacy zaciskają pasa i coraz więcej pieniędzy lokują w bankach, a to jest najbezpieczniejsza forma lokaty naszego kapitału.
Trzeba pamiętać tylko słowa „Żelaznej Damy” - Margaret Thatcher: „nigdy nie można wydawać więcej niż się zarabia”…

Rozmawiała Sylwia Zadrożna

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Zobacz więcej na temat: KNF Ministerstwo Finansów NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak