Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatkowy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 08:51
Do konsultacji społecznych skierowany został projekt założeń do ustawy, który zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Chodzi o polskie firmy, które lokują swój kapitał poza granicami Unii Europejskiej.
Audio
  • Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatkowy
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?Foto: Glow Images/East News


Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatkowy. Do konsultacji społecznych skierowany został projekt założeń do ustawy, który zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Chodzi o polskie firmy, które lokują swój kapitał poza granicami Unii Europejskiej.

Proponowane rozwiązanie może utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju, bo – jak mówi Adam Soska z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – nałoży to na wielu polskich przedsiębiorców dodatkowe obowiązki i obciążenia fiskalno-administracyjne. Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych będzie wymagało od polskich spółek, od polskich przedsiębiorców trzymania ewidencji, jak również informacji o zdarzeniach w tych spółkach, czyli tak naprawdę drugiej kalkulacji podatkowej dla tych zagranicznych spółek. To wymaga dostępu do danych, ponoszenia dodatkowych kosztów, będzie potrzebne też udowodnienie, że dana spółka albo podpada pod te przepisy albo jest wyłączona. Ciężar dowodowy w znacznym stopniu będzie spoczywał na podatnikach i generował dodatkowe koszty dla przedsiębiorców.

Przygotowała Sylwia Zadrożna

Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji ekonomicznej o godzinie 16.25.


Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Zobacz więcej na temat: podatki Ministerstwo Finansów