X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy dziedziczenie składek emerytalnych to fikcja?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 18:00
Ekspert uważa, że dziedziczenie w ZUS-ie to sztuczny wytwór, który ma zachęcić Polaków do przejścia z OFE do ZUS-u. W filarze kapitałowym mamy prawdziwe pieniądze, w ZUS-ie nie ma pieniędzy, tylko zapisy na kontach.
Audio
  • Czy dziedziczenie składek emerytalnych to fikcja?
Lokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zysk
Lokaty bankowe cieszą się powodzeniem wśród Polaków ze względu na małe ryzyko i gwarantowany zysk Foto: Glow Images/East News


Jedną z zachęt dla Polaków, którzy pod koniec lat 90-tych mieli podjąć decyzję czy zostać w ZUS-ie czy przejść do OFE, była możliwość dziedziczenia zebranych na kontach OFE pieniędzy w sytuacji, gdyby klient nie dożył przejścia na emeryturę.

Dr Joanna Rutecka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przyznaje, że w przypadku tzw. II filara mamy dziedziczenie środków. To dziedziczenie obejmuje etap oszczędzania na emeryturę.  Zawierając umowę z funduszem, klient musi podać, kto będzie tym spadkobiercą oraz poinformować fundusz o tym, czy jest w związku małżeńskim i czy obowiązuje w tym przypadku wspólnota majątkowa.

- Jak mówi ustawa, OFE dokonuje wypłaty środków osobie wskazanej przez zmarłego w terminie 3 miesięcy. Nie ma tu utrudnień?

To zależy jeszcze od tego, czy zmarły członek funduszu był wcześniej w związku małżeńskim czy nie. Jeśli tak i obowiązywała wspólnota majątkowa, to połowa środków zgromadzonych na koncie należy się współmałżonkowi. Pozostała połowa środków jest rozdysponowywana zgodnie ze wskazaniem zmarłego.

- Co się zmieniło w 2011 roku po zabraniu części składek z OFE i przeniesieniu ich do ZUS-u, jeśli chodzi o dziedziczenie tych pieniędzy?

Prawo do dziedziczenia zostało w pewien sposób utrzymane. Ponieważ te środki przetransferowano do ZUS, to są one ewidencjonowane na specjalnym koncie dodatkowym, tzw. subkoncie. Ewidencjonowano tam 5% środków, a w tej chwili trochę mniej. Te środki na subkoncie podlegają dziedziczeniu na takich zasadach jak środki w II filarze OFE.

- Co będzie z dziedziczeniem w przyszłym roku, kiedy Polacy będą musieli dokonać wyboru między OFE i ZUS-em?

Janusz Cichoń, wiceminister finansów, twierdzi, że się nic nie zmieni jeśli chodzi o prawo do dziedziczenia części kapitałowej składek. Będzie ono na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w OFE i na subkontach w ZUS-ie. Spadkobiercy będą mieli prawo do pobrania kwot zgromadzonych na rachunkach zmarłego, jednak tylko w określonych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia ze spadkobiercami, którzy nie są ubezpieczeni. Ci, którzy są ubezpieczeni mogą te pieniądze przesunąć na swoje subkonta w ZUS-ie i dzięki temu mieć w perspektywie wyższe emerytury.

- Nie grozi nam to, że tych realnych pieniędzy nie zobaczymy, że one będą wędrowały z subkonta na kolejne subkonto itd.?


Dr Joanna Rutecka nie jest w stanie tego przewidzieć. Reforma emerytalna służyła temu, żeby ograniczyć te zobowiązania, które w systemie narastały. Wiadomo, że jest coraz mniej osób, które aktualnie pracują i będą pracowały. Coraz mniej liczne jest pokolenie młodych osób, a to one mają w przyszłości sfinansować nasze emerytury. Jeśli nie będzie w przyszłości osób płacących składki, to nawet duży przyrost na kontach w I filarze będzie tylko przyrostem papierowym.

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner w PWC uważa
, że dziedziczenie w ZUS-ie to sztuczny wytwór, który ma zachęcić Polaków do przejścia z OFE do ZUS-u. W filarze kapitałowym mamy prawdziwe pieniądze, a w przypadku śmierci następuje ich zliczenie i dziedziczenie. W ZUS-ie nie ma pieniędzy, tylko zapisy na kontach, a emerytury są finansowane ze składek przyszłych emerytów, więc dziedziczenie jest wytworem sztucznym.

Dr Joanna Rutecka powtarza, że niezależnie od tego, czy mamy OFE czy system ZUS-owski, zawsze to przyszłe pokolenia zapłacą za nasze emerytury. W przypadku OFE ktoś musi kupić te papiery wartościowe, te aktywa, które mamy w OFE, żebyśmy mogli finansować konsumpcję. Dziedziczenie niezwykle podraża system emerytalny. Ono zostało wprowadzone po to, żeby móc bez zbędnych problemów przenieść środki z OFE do ZUS-u.

- Czy nasz kraj w ogóle stać na sfinansowanie dziedziczenia pieniędzy z kont emerytalnych?

Prawdopodobnie w przyszłości dziedziczenie zostanie znacznie ograniczone albo wyeliminowane, ponieważ będzie coraz mniej pieniędzy dla aktualnych emerytów.

- Czy zatem warto przenosić się z OFE do ZUS-u?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. W przypadku OFE i systemu kapitałowego ten system jest mniej podatny na manipulację polityczną.

- Dopóki nie wejdzie do gry regulator
.

To prawda, ale regulator musi przejść całą drogę ustawową przez Parlament i inne instancje, natomiast w systemie tzw. repartycyjnym, to jest system ZUS-owski, łatwiej jest czasami te uprawnienia trochę szybciej ograniczyć.

- Najskuteczniejszym wyjściem będzie dodatkowe dobrowolne oszczędzanie na emeryturę.


Rozmawiała Halina Lichocka

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak