Znaczenie firm rodzinnych dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:11
Co trzecia mała albo średnia firma w kraju to firma rodzinna. Firmy te wytwarzają ponad 10% PKB i zatrudniają ponad 1,3 miliona osób.
Audio
Młodzi pracownicy nie boją się zmiany zatrudnienia.
Młodzi pracownicy nie boją się zmiany zatrudnienia. Foto: Glow Images/East News

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata poświęcona firmom rodzinnym.

To potencjał naszej gospodarki, a – jak mówi prof. Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych – to także klucz do rozwiązania problemu emerytur i emerytów.
- Nie da się dłużej utrzymać systemu solidarności międzypokoleniowej, który stworzył Bismarck. W tamtych czasach był to bardzo dobry model, bo wiek emerytalny przewyższał o 5 lat średnią długość życia. Dzisiaj tak nie jest. Firmy rodzinne w tym sensie mogą złagodzić ten problem, że każdy będzie musiał i tak dbać o to, żeby emeryturę samemu sobie zapewnić. Takim najpewniejszym sposobem są dzieci. A jeżeli jeszcze tym dzieciom zostawiamy w spadku firmę rodzinną, to one mają miejsca pracy, a my emeryturę.

Do tego tematu wrócimy w popołudniowym magazynie gospodarczym po godzinie 16:40.

Przygotowała Izabela Kostyszyn

''

 

Zobacz więcej na temat: emerytura firma GOSPODARKA
Komentarze1
aby dodać komentarz
EWAWGRZYN2013-11-13 11:41 Zgłoś
W Warszawie echo nienawiści, który odsłonił 11 listopada, jedni się tłumaczą, inni bronią i oskarżają, jeszcze inni chcą głów... ten serial przestaje śmieszyć. Dla przeciwwagi Jedynka patronuje konferencji w Pałacu Prezydenckim, promując firmy rodzinne, które napędzają polską gospodarkę. I dobrze, że jest jakaś druga strona medalu. Ale co z tą szeroko rozumianą rodziną, jaką jest wspólnota gospodarczą? Czy znajdzie się wreszcie ktoś, kto w kraju, nad tym chaosem zapanuje?
Zobacz także