Polska, Litwa i Ukraina. Kolekcja map z czasów stanisławowskich w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:34
W Zamku Królewskim w Warszawie możemy właśnie obejrzeć kolekcję dr. Tomasza Niewodniczańskiego, a propos wystawy map "Polonia, Lithuania et Ucraina". - To są mapy Polski, Litwy i Ukrainy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać i zaznaczyć, co nas łączy i co nas łączyło od zawsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska.
W Zamku Królewskim w Warszawie możemy obejrzeć wystawę map Polonia, Lithuania et Ucraina.
W Zamku Królewskim w Warszawie możemy obejrzeć wystawę map „Polonia, Lithuania et Ucraina”. Foto: PaulSat/shutterstock
  • Na 9 maja w Zamku Królewskim w Warszawie było zaplanowane wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy po ponad 200 latach księgozbiór Stanisława Augusta miał ponownie wypełnić Bibliotekę Królewską.
  • Przygotowaną od kilku lat - we współpracy z Narodową Biblioteką Ukrainy w Kijowie - wystawę zniweczył rosyjski atak na Ukrainę i ciągle trwająca tam wojna.
  • Tematu naszej wspólnej historii jednak nie porzucono i otwarto wystawę "Polonia, Lithuania et Ucraina", na którą składają się mapy z kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskiego.

Wśród map Polski wyróżnia się "Carte de la Pologne" Giovanniego Antonia Rizzi-Zannoniego z 1772 roku, jedna z najpiękniejszych map epoki stanisławowskiej. Obszar Litwy przybliża przede wszystkim wspaniała radziwiłłowska mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego Tomasza Makowskiego, wydana przez Willema Janszoona Blaeua w 1631 roku.

Ziemie Ukrainy prezentują mapy szczegółowe, w tym unikalna "Mapa generalna stepów" albo "Ukraina z ościennymi ziemiami" Guillaume'a le Vasseur de Beauplana z 1648 roku, rytowana przez Willema Hondiusa, oraz mapy województw i Dniepru. Prezentację uzupełniają widoki Warszawy, Wilna i Lwowa.

Każdy z nas chce, aby te narody były niepodległe

Anna Śmigielska zwraca uwagę, że Zamek Królewski w Warszawie chciał pokazać i zaznaczyć poprzez tę wystawę, co łączy i łączyło od zawsze Polskę, Litwę i Ukrainę.

- Czym jest biblioteka króla Stanisława Augusta? Król Polski złożył tę kolekcję jako całość. Potem została zakupiona przez Czackiego i wywieziona do Krzemieńca, gdzie była podstawą do prowadzenia Liceum Krzemienieckiego, które tak naprawdę było uniwersytetem. Następnie trafiła do Kijowa, gdzie stała się podwaliną do założenia Uniwersytetu Kijowskiego oraz Biblioteki Narodowej Ukrainy - opowiada Anna Śmigielska.

Zdaniem gościa Jedynki powinniśmy patrzeć na relacje Polski, Litwy i Ukrainy także poprzez wkład w dzieła sztuki. - Każdy z nas chce, aby wszystkie te narody były wolne i niepodległe - dodaje również.

Żeby służyła innym…

Dr Tomasz Niewodniczański to słynny polski kolekcjoner, który oddał całą swoją kolekcję pod opiekę Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.

- Właśnie po to, żeby służyła innym i była publicznie wystawiana - wyjaśnia Anna Śmigielska.

Dr Tomasz Niewodniczański urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, natomiast zmarł 3 stycznia 2010 roku w Niemczech.

Poza tym w audycji:

Opowiedzieliśmy również o wystawie "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle". Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porcelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, w szczególności pracach Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.

["Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle" - making of; źródło: YouTube; kanał: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum]

Porcelanowe obiekty zestawione zostaną z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami. Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta. Obiekt zestawiony zostanie z ocalałym z tej zastawy imbrykiem do herbaty (ze zbiorów Muzeum Warszawy).

Zwróciliśmy też uwagę na stale powiększającą się Kolekcję Arcydzieł.

Posłuchaj
10:27 Jedynka/Skarby kultury polskiej - 22.06.2022 Polska, Litwa i Ukraina. Niezwykła kolekcja map z czasów stanisławowskich (Jedynka/Skarby kultury polskiej)

 Czytaj także:

***

Audycja: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Anna Śmigielska (Zamek Królewski w Warszawie)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 23.40

DS

Czytaj także

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:21
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Caravaggio na Zamku Królewskim. Wyjątkowa wystawa dzieł mistrza

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 11:30
Od 10 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie, można podziwiać wystawę "Caravaggio i inni mistrzowie". Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obraz "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" autorstwa Caravaggia. Zgromadzone dzieła pochodzą z florenckiej kolekcji Roberta Longhiego. To jednak nie koniec przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
rozwiń zwiń