Instruktorzy SITN czekają na stokach!

polskieradio.pl
Aneta Hołówek 04.01.2011
Instruktorzy SITN
Instruktorzy SITN , foto: SITN

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa zaprasza na bezpłatne kursy nauki jazdy na nartach.

Wszyscy instruktorzy z licencją SITN są świetnymi narciarzami i bardzo dobrymi nauczycielami narciarstwa. Co trzy lata każdy przechodzi "weryfikację", dlatego słabsi nie przetrwają w tym doborowym towarzystwie. Warto skorzystać z ich umiejętności, a taka okazja właśnie się zbliża.

W niedzielę 9 stycznia 2011, na kilkudziesięciu stokach w całej Polsce, na adeptów narciarstwa i tych którzy chcą po prostu podszkolić swoje narciarskie umiejętności, będą czekali instruktorzy SITN.

Zaproszenie
- Sportami zimowymi interesuje się coraz więcej ludzi. Stoki są zatłoczone, a przez to i niebezpieczne – przekonuje w Sygnałach Dnia, Maciej Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN.

Gość Jedynki zwraca też uwagę, że sprzęt narciarski jest obecnie zupełnie inny niż jeszcze kilka lat temu.

- Narty mają ułatwić jazdę nawet początkującym, ale pozwalają także na jazdę z dużą prędkością. Niedoświadczony miłośnik białego szaleństwa często nie potrafi zapanować nad nartami, przez co stwarza ogromne zagrożenie na stoku - tłumaczy Kwiatkowski.

Według przedstawiciela SITN trzeba też uważać z piciem alkoholu.

- Po piwku czy winku narciarz, tak jak kierowca, z opóźnieniem reaguje na to, co dzieje się wokół niego - tłumaczy Kwiatkowski. - Trudno wtedy uniknąć ewentualnego zderzenia, a kontakt z rozpędzonym narciarzem może się skończyć nawet tragicznie.

Maciej Kwiatkowski radzi, by początkujący narciarze korzystali z pomocy wyszkolonych i profesjonalnych instruktorów. Jak mówił, niestety na polskich stokach często jazdy na nartach uczą osobyprzypadkowe, które nie mają do tego żadnych uprawnień.

Akcję bezpłatnych lekcji nauki jazdy na nartach wspiera portal polskieradio.pl oraz radiowa Trójka.

ah

Aby zapoznać się z dokładnym planem kursów, kliknij w "Plan dni otwartych SITN” poniżej.