Pogoda narciarska dla rozpoczynających ferie

PAP
Aneta Hołówek 10.02.2011

Dogodne warunki panują na stokach narciarskich Suwalszczyzny. Jest kilka stopni mrozu i ładna słoneczna pogoda. W Zakopanem odwilż.

W Szelmencie k. Suwałk w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji czynnych jest siedem wyciągów. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam ok. 60 cm. Oprócz stoków, ośrodek proponuje snowpark oraz trasy dla narciarzy biegowych.

W niedzielę odbędą się tam amatorskie mistrzostwa województwa podlaskiego w narciarstwie alpejskim.


Na nartach zjeżdżać można także na górze Dąbrówka w Suwałkach, gdzie czynny jest jeden wyciąg. Grubość pokrywy - ok. 40 cm.

Ok. 70 cm śniegu jest na Pięknej Górze w Gołdapi. Czynne są trzy wyciągi i czwarty do nauki narciarstwa. Niedawno uruchomiona została tam pierwsza w tej części Polski kolej krzesełkowa przy stoku o długości 750 m.

Na Podhalu odwilż

Jednak na sztucznie śnieżonych trasach panują nadal dobre, chociaż trudne warunki narciarskie.

Od kilku dni świeci słońce, a temperatura w ciągu dnia przekracza 5 stopni powyżej zera. W nocy jednak spada i na sztucznie śnieżonych stokach utrzymuje się spora pokrywa. Jej grubość waha się od 30 do 100 cm.

Warunki narciarskie są dobre, chociaż trudne. Przed południem i wieczorem śnieg jest mocno zmrożony, w okolicach południa może być mokry i ciężki.

Można nadal dobrze pojeździć w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. Przygotowane są także trasy stacji narciarskich m.in. w Małem Cichem, na Litwince i Kozińcu w Czarnej Górze, w Jurgowie, Murzasichlu, Poroninie, na Stasikówce oraz w rejonie Zębu.

Dobre warunki oferują stacje w Gliczarowie Górnym, Witowie, Cichem, Czerwiennem, Kluszkowcach, Niedzicy, Chabówce i Spytkowicach. W Szczawnicy czynne są wyciągi na Szafranówce oraz obie trasy na Palenicy. W Krościenku zaprasza m.in. Stajkowa. W Zawoi można pojeździć na Mosornym Groniu, czynnych jest tam także kilka mniejszych wyciągów narciarskich.

W rejonie Nowego Targu dobrze przygotowane są trasy na Długiej Polanie i Zadziale. W okolicach Rabki czynne są m.in. Maciejowa i Polczakówka.

W Zakopanem działają wyciągi orczykowe i koleje krzesełkowe na Nosalu, Szymoszkowej, Harendzie, górnej polanie Gubałówki oraz na wielu innych dobrze przygotowanych trasach w obrębie miasta.

W rejonie Kasprowego Wierchu można pojeździć w kotle Gąsienicowym. Leży tam od 30 do 60 cm naturalnego śniegu. Z powodu zbyt małej ilości białego puchu nieczynne są trasa narciarska w kotle Goryczkowym oraz obie nartostrady do Kuźnic

ah