W czym na narty

Polskie Radio
Mikołaj Wróblewski 23.12.2010
W czym na narty
foto: A.Szozda

Narciarstwo to sport uprawiany często w ekstremalnych warunakch, w bardzo niskich temperaturach, czasem podczas padającego śniegu, a nawet deszczu. Odpowiednie ubranie to podstawa.

Na narty zawsze ubieramy się na "cebulkę". Dzięki temu uchronimy się przed zimnem, a gdyby było bardzo ciepło możemy zdjąć jedną warstwę.

/

Nowoczesne stroje narciarskie składają się z reguły z trzech warstw: bielizny termoaktywnej, bluzy z golfem oraz kurtki z membramą, która przepuszcza wilgoć tylko na zewnątrz. Stroje wykonane są ze specjalnych, odprowadzających wilgoć i jednocześnie chroniących przed zimnem, materiałów

Nowoczesne materiały nie są wykonane z bawełny, tylko ze sztucznych tworzyw, czasem ze srebrną nicią, która ma działanie bakteriobójcze. Bielizna, jak i golfy powinny być dopasowane do ciała, ani za małe, a tym bardziej za duże. Ponieważ są to materiały elastyczne, będą przylegać do skóry. Taki jest bowiem warunek ich skutecznego działania.

Kurtki narciarskie są projektowane wyłącznie na narty. Dzięki temu nie zmarzniemy stojąc na stoku i nie przegrzejemy się zjeżdżając. Zbyt ciepła puchowa kurtka może nam zepsuć szusowanie tak samo jak za cienka, przeznaczona do zupełnie innych celów, wiatrówka.

Kupując kurtkę warto upewnić się, że jest ona wyposażona w system Recco - umożliwiający ratownikom górskim szybkie zlokalizowanie nas pod lawiną. Oby nigdy się to nie przydało, ale lepiej być ubezpieczonym.

Andrzej Szozda