Zanim zapniesz narty

Polskie Radio
Mikołaj Wróblewski 23.12.2010
Zanim zapniesz narty
foto: źr. Fischer

Rozgrzewka przed zjazdem jest jak mycie zębów. Nikt tego nie lubi, ale każdy powinien to zrobić. Narty wymagają od organizmu ogromnego wysiłku i zmuszają go do akceptowania wielkich przeciążeń. Dlatego warto się trochę rozciągnąć.

Zanim ruszysz w dół przygotuj swoje ciało do wysiłku, który je czeka. Przyjemność z jazdy na nartach jest tak ogromna, że nasz organizm pobudzony endorfinami (hormony przyjemności) zapomina, że cały rok siedzenia za biurkiem i podróżowania samochodem z garażu w domu do garażu w firmie nie jest wystarczającym treningiem przed zjazdem. Zjazdem, który wymaga od każdego mięśnia i ścięgna maksimum wysiłku.
Nasze "siłowniki" uśpione rocznym lenistwem potrzebują czasu, by nauczyć się ponownie prowadzić narty ciętym, karwingowym skrętem. Zmuszone do nagłego wysiłku przez chwilę mogą sprostać zadaniu. Potem słabną, ale my tego nie czujemy ponieważ, góry, śnieg, prędkość, adrenalina "wyłącza" uczucie zmęczenia i zdrowy rozsądek. A wtedy tylko ułamek sekundy dzieli nas od wypadku.

Dlatego dr Rafał Wołk, instruktor PZN pokaże wam, jak przygotować się do sezonu.

Andrzej Szozda