Logo Polskiego Radia
Audycje
1338/01/II 10.06.2011
Pod tym numerem znajduje się w naszym radiowym archiwum audycja "Spotkania z Czesławem Miłoszem - Frankfurt 2000"

Audycja dokumentuje dwa spotkania z czytelnikami we Frankfurcie, których bohaterem był Czesław Miłosz. Pierwsze z nich odbyło się 18 października 2000 roku , drugie dwa dni później.

 

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie odbywają się regularnie od 1949 roku. Ważne jest to, że w roku 2000 polscy pisarze i wydawcy wystąpili na Targach w roli gościa honorowego. Nie dziwi zatem obecność Czesława Miłosza.

-Urodziłem się w samym centrum Litwy i całe życie próbowałem być wierny i lojalny wobec moich prowincjonalnych korzeni. Moja książka o dziwnie brzmiącym tytule "Piesek przydrożny" dotyka bardzo rozmaitych problemów jednak jej tytuł przyszedł do mnie po prostu we śnie - opowiadał Miłosz podczas spotkania 18.10.2000.

To pierwsze spotkanie Czesław Miłosza z międzynarodową publicznością Targów było poświęcone właśnie tej książce.

 

20 października, w piątek, na wieczór autorski polskiego poety przybyły tłumy. Już na półtorej godziny przed rozpoczęciem wieczornego spotkania we frankfurckim Domu Literatury gromadzili się słuchacze. Na miejscu były także mikrofony Polskiego Radia. Miłosz rozpoczął od czytania wierszy, odpowiadał także na pytania, dzieląc się swoimi refleksjami na różne tematy.

 

Audycję przygotowała dziennikarka radiowej Dwójki - Joanna Szwedowska.

 

(AS)