Logo Polskiego Radia
Audycje
Setne urodziny Wielkiego Poety 30.06.2011
30 czerwca minęło sto lat od chwili narodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji specjalne audycje poświęcone Poecie oraz wyprawa do świata jego młodości!

O świecie pierwszych lat życia Czesława Miłosza wspaniale opowiada w radiowej audycji jego brat - Andrzej. "To jest scena w Krasnogrudzie, tutaj cała rodzina, przyjaciele, którzy przyjechali i Czesław pośrodku stoi tej grupy". To początek niezwykłej opowieści pod tytułem "Rodzinny album Miłoszów", której posłuchać można w naszym serwisie w dziale biografia.

 

Setna rocznica urodzin Poety w oficjalnie obchodzonym Roku Czesława Miłosza ma wspaniałą oprawę. Wydarzenia, spotkania, koncerty. Jednym z "najtrwalszych" jest otwarcie właśnie w Krasnogrudzie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza. Na granicy Polski i Litwy powstało miejsce poświęcone edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w wielokulturowych środowiskach, współpracy i wymianie doświadczeń z partnerami z różnych krajów.

 

30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, odbędzie się otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w powiecie sejneńskim. To wydarzenie poprzedza inaugurację polskiej prezydencji i zostało wpisane do jej programu jako "Wigilia Prezydencji". Na granicy Polski i Litwy zostanie otwarte miejsce poświęcone edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w wielokulturowych środowiskach, współpracy i wymianie doświadczeń z partnerami z różnych krajów.
Na otwarcie ośrodka w Krasnogrudzie organizatorzy - Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" - przygotowali cykl spotkań "Europejska Agora". Do Krasnogrudy przybędą tego dnia miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. W programie znalazła się m.in. debata "Europa mostów". W panelu "Agora filozofów" dyskutować będą Zygmunt Bauman, Giorgio Agamben i Cezary Wodziński zaś podczas "Agory Poetów" wystąpią Julia Hartwig, Tomas Venclova, Claudio Magris i Irena Grudzińska-Gross. Finałem "Europejskiej Agory" będzie widowisko wieczorne, łączące muzykę ze sztukami wizualnymi, którego spoiwem będzie Koncert Wlada Marhultza inspirowany wierszem Miłosza "Powrót". 

Na otwarcie ośrodka w Krasnogrudzie organizatorzy - Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" - przygotowali cykl spotkań "Europejska Agora". Do Krasnogrudy przybyli tego dnia miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. W panelu "Agora filozofów" dyskutować będą Zygmunt Bauman, Giorgio Agamben i Cezary Wodziński zaś podczas "Agory Poetów" wystąpią Julia Hartwig, Tomas Venclova, Claudio Magris i Irena Grudzińska-Gross. Finałem "Europejskiej Agory" będzie widowisko wieczorne, łączące muzykę ze sztukami wizualnymi, którego spoiwem będzie Koncert Wlada Marhultza inspirowany wierszem Miłosza "Powrót". 

Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" przyjął zaproszenie do Klubu Trójki. Rozmowy Barbary Marcinik z Krzysztofem Czyżewskim możesz wysłuchać z dźwięku zamieszczonego powyżej - Klub Trójki 1 lipca. Emisja audycji miała miejsce na antenie radiowej Trójki 30 czerwca o 21.00.  Serdecznie zapraszamy do jej wysłuchania!

 

 

Agnieszka Szydłowska

Szczegółowe informacje o wydarzeniach Roku Miłosza - TU