Logo Polskiego Radia
Czytelnia
1-8 z 8
Andrzej Matul o wierszu "W Warszawie" - W tym wierszu po raz pierwszy Miłosz tak identyfikuje się z miastem mi bardzo bliskim - z Warszawą. Ten wiersz został napisany w 1945 roku, więc jest to Warszawa tragiczna, bohaterska.
Andrzej Franaszek poleca wiersz "To" - To jeden z najbardziej przejmujących wierszy z późnej twórczości Miłosza - mówi Andrzej Franaszek.
Krzysztof Koehler poleca "Czytając notatnik Anny Kamieńskiej" Wiersz pochodzi z tomu "Dalsze okolice" z 1991 roku. Miłosz mówi o tym, że jego bohaterka nie była wybitną poetką, ale to sprawiedliwe, bo "dobry człowiek nie nauczy się podstępów sztuki".
Bronisław Maj poleca wiersz "Ty silna noc. Do ciebie nie dosięga..." Wiersz pochodzi z drugiej książki Miłosza, wydanego w roku 1936 roku tomu "Trzy zimy" (ukazało się tylko 300 egzemplarzy).
Jacek Dehnel poleca wiersze "O!" Tak nazywają się cztery wiersze z tomu "To", które mówią o zachwycie. Pierwszy dotyczy pięknego fioletowego kwiatu Irysa.
Paweł Mykietyn: "Biedny chrześcijanin patrzy na getto" Wiersz pochodzi z tomu "Ocalenie", który wydany został tuż po wojnie.
Iwona Smolka : Czesław Miłosz "Dolina Issy" To jedna z najbardziej znanych powieści Czesława Miłosza. Doskonale pokazuje konflikty narodowościowe i społeczne na Litwie, która właśnie odzyskała niepodległość.
Czesław Miłosz "Rodzinna Europa" Dziennikarz Trójki wybrał tom esejów "Rodzinna Europa", który będzie jedną z książek-przewodników po Roku Miłosza. Książce poświęcony będzie w tym roku Festiwal Miłosza w Krakowie i wydarzenia na polsko-litewskim pograniczu, w Krasnogrudzie, gdzie młody Miłosz spędzał wakacje.