Logo Polskiego Radia
Kalendarium
23 Wrzesień piątek Czesław Miłosz uhonorowany "Bałtycką Gwiazdą"

Jak dowiedziało się Polskie Radio, nieżyjący polski noblista Czesław Miłosz został uhonorowany nagrodą "Bałtycka Gwiazda" w kategorii "Pamięć", przyznawaną w Rosji.

Wybitny polski poeta, laureat literackiej nagrody Nobla otrzymał wyróżnienie za całokształt swojej twórczości, a odebrała je jego wieloletnia współpracowniczka, historyk literatury i wydawca "Zeszytów Literackich" Barbara Toruńczyk.

"Bałtycka Gwiazda" to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez władze Sankt Petersburga za wybitny wkład w budowanie więzi między narodami basenu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest wręczana na scenie teatru w Ermitażu, a o jej przyznaniu decyduje grono wybitnych petersburskich intelektualistów, dyplomatów i biznesmenów.

W tym roku "Bałtyckimi Gwiazdami" wyróżniono również: Jurija Temirkanowa - dyrektora Filharmonii Petersburskiej, litewskiego aktora Juozasa Budraitisa, Andrejsa Żagarsa - dyrektora Opery Narodowej w Rydze oraz rosyjskiego poetę Jewgienija Jewtuszenkę.

Nagroda jest przyznawana od 2004 roku. Do tej pory otrzymali ją między innymi Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Daniel Olbrychski i Krzysztof Zanussi.

mr