Logo Polskiego Radia
Biografia
Wysłuchaj audycji:"Album rodzinny" (19'28)

"To jest scena w Krasnogrudzie, tutaj cała rodzina, przyjaciele, którzy przyjechali i Czesław pośrodku stoi tej grupy". To początek niezwykłej opowieści pod tytułem "Rodzinny album Miłoszów". Oto jesteśmy w domu Andrzeja i Grażyny Miłoszów, brata i bratowej poety. Wspólnie przeglądamy album wypełniony rodzinnymi fotografiami. Zdjęcia wywołują wspomnienia. Pojawia się puchacz, który "w dzień spał, a w nocy pohukiwał", Klub Włóczęgów, dedykacja "od czarnej owcy", partyjni dostojnicy radzieccy pijący zdrowie Miłosza - noblisty, uścisk dłoni z Wałęsą,  a nawet dąb nazwany... Czesław Miłosz.

Poruszające jest, że najstarsze fotografie rodzina Miłoszów dostawała przez lata od różnych osób - rodzinne archiwa zaginęły w czasie wojny! Świadectwo - jakie brat wystawia bratu - bezcenne! Nie ma tekstu, ujęcia czy opracowania, które biografię Miłosza przedstawiłyby tak naturalnie i przekonująco, jak czyni to... głos jego brata.

"Rodzinny album Miłoszów" zrealizowała Barbara Grębecka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, uznana reportażystka i autorka audycji dokumentalnych. Nagranie zostało zrealizowane około 2001 roku, gotowa audycja pojawiła się na antenie 23.08.2004, dziewięć dni po śmierci Czesława Miłosza, prawie 2 lata po śmierci jego brata - Andrzeja.