Raport Białoruś

Media: szef MSW Ukrainy uciekł na Białoruś, ale go wyproszono

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 21:51
Według portalu Hvyla na Białoruś przybyli zarówno szef MSW Ukrainy Witalij Zacharczenko, jak i Serhij Kurczenko, zarządzający aktywami rodziny Wiktora Janukowycza.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): według mediów szefa MSW Zacharczenkę wyproszono z Białorusi
Protestujący porządkują plac Niepodległości
Protestujący porządkują plac NiepodległościFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraiński portal Hvyla.org podał w sobotę, że zdymisjonowany p.o. ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko przybył na Białoruś, ta zaś zażądała od niego opuszczenia swego terytorium. Powołuje się przy tym na źródła w białoruskich organach ochrony prawa,
Hvyla pisze, że Zacharczenko wjechał na terytorium Białorusi samochodem w piątek wieczorem, zaś późnym wieczorem zwykłym rejsem pasażerskim przyleciał Kurczenko. Według wspomnianych źródeł obaj spotkali się jeszcze tego samego dnia w Mińsku, a w sobotę rano przeprowadzili z nimi rozmowę pracownicy białoruskiego KGB i poprosili ich o opuszczenie kraju, w przeciwnym razie grożąc zatrzymaniem.
O godz. 13 (11 czasu polskiego) białoruskie MSZ zapewniło w wydanym oświadczeniu, że na terytorium Białorusi nie przebywają żadni wysocy rangą urzędnicy ani politycy ukraińscy. - W związku z doniesieniami niektórych mediów, że na terytorium Republiki Białoruś ukrywają się wysocy rangą urzędnicy i politycy Ukrainy oraz z groźbami pod adresem ambasady Białorusi w Kijowie oświadczamy, że informacja te nie odpowiada prawdzie. Takich osób na terytorium Białorusi nie ma - głosi oświadczenie MSZ.
Miejscowe KGB na razie nie ustosunkowało się do tych rewelacji. Resort dyplomacji dodaje, że "traktuje podobne insynuacje jako rozmyślną prowokację".
Informacje o wyjeździe Zacharczenki na Białoruś pojawiły się w ukraińskich mediach społecznościowych. W piątek parlament Ukrainy odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych, uznając, że ponosi on odpowiedzialność za śmierć cywilów i brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb Białorusina zabitego podczas protestów na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 15:59
25-letni Michał Żyznieuski zginął 22 stycznia na ulicy Hruszewskiego w Kijowie od kuli, która trafiła w okolice serce. Pochowano go na Białorusi, pod Homlem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kibice BATE ukarani za wsparcie dla Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:53
Grupa białoruskich kibiców wsparła ukraiński Majdan. Teraz ma problemy z miejscowym wymiarem sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: grupa intelektualistów poparła Majdan i ściganych kibiców BATE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 15:00
Dwadzieścioro znanych przedstawicieli białoruskiej inteligencji wyraziło poparcie dla ukraińskich protestów oraz dla kibiców najsłynniejszego białoruskiego klubu BATE-Borysów, ściganych za poparcie Majdanu przez białoruską milicję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soczi w cieniu Majdanu. ”Putin jest śmiertelnie przerażony”

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 22:00
Jeśli Ukraina odejdzie ku Europie, Władimir Putin będzie skończony jako polityk, jego nimb ”odnowiciela imperium” pryśnie. A co jeszcze straszliwsze dla Kremla, przykład będzie zaraźliwy dla Rosjan – mówi portalowi PolskieRadio.pl Wacław Radziwinowicz, autor książki ”Soczi. Igrzyska Putina”. Nie wątpi, że Putin zrobi w kwestii ukraińskiej wszystko co w jego mocy.
rozwiń zwiń