X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: osiem aresztów po Czarnobylskim Szlaku. Kolejny działacz, Jury Rubcou, ogłosił głodówkę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 22:00
Sąd w Mińsku skazał na kary 15-25 dni aresztu siedmiu działaczy. Działacze alarmują, że aresztowany w zeszłym tygodniu Maksym Winiarski już przez sześć dni odmawia przyjmowania jedzenia i wody. Głodówkę ogłosił teraz także Jury Rubcou, zatrzymany za koszulkę z hasłem ”Łukaszenka, odjedź” . Był w sądzie półnagi, bo T-shirt zabrała mu milicja.
Milicjanci przywieźli Jurego Rubcowa do aresztu bez koszulki. Zabrano mu ją zaraz po aresztowaniu
Milicjanci przywieźli Jurego Rubcowa do aresztu bez koszulki. Zabrano mu ją zaraz po aresztowaniuFoto: svaboda.org/print screen z materiału filmowego

Na kary od 15 do 25 dni aresztu skazał w poniedziałek sąd rejonu sowieckiego w Mińsku grupę siedmiu osób zatrzymanych przed i po sobotnim opozycyjnym marszu poświęconym rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Wśród skazanych jest obywatel Rosji - podało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Najsurowsze wyroki - 25 dni aresztu - otrzymali w sądzie rejonu sowieckiego w Mińsku były więzień polityczny Aleksander Franckiewicz oraz działacz z Homla na wschodzie Białorusi Jury Rubcou , który na sobotnim marszu miał na sobie koszulkę z napisem na piersiach "Łukaszenka, odejdź" oraz "Aresztujcie mnie. Powód? Jestem przeciwko Łukaszence" na plecach. Zaraz po skazaniu Rubcoua na 25 dni aresztu ogłosił on głodówkę - podało Radio Swaboda. Rubcou został przyprowadzony do sądu bez koszulki, w samych spodniach. Jak powiedział inny aresztowany, zdjęto mu ją zaraz po zatrzymaniu, w związku z czym marzł w celi.

Anarchista Franckiewicz, którego zatrzymano w sobotę jeszcze przed marszem , w zeszłym roku zakończył odbywanie kary 3 lat pozbawienia wolności z oskarżenia o zorganizowanie serii podpaleń urzędów publicznych, w tym ambasady Rosji w Mińsku. Teraz uznano go za winnego niepodporządkowania się poleceniom milicji i niecenzuralnego wyrażania się.


Na 20 dni aresztu skazano czterech uczestników marszu zatrzymanych zaraz po jego zakończeniu , w tym byłego działacza opozycyjnej organizacji Młody Front Dzianisa Karnoua , a także Walerija Tamilina, Aleksandra Stukina, Leonida Smauża .

Karę 15 dni aresztu wymierzono dwóm osobom, w tym obywatelowi Rosji Władimirowi Nowikowowi , którego także uznano za winnego niepodporządkowania się poleceniom milicji i niecenzuralnego wyrażania się. 15 dni aresztu dostał także Mykoła Kołas. Kołas i Leonid Smauż zostali po zatrzymaniu mocno pobici przed aresztem.

Jeszcze przed marszem na kary aresztu od 5 do 25 dni skazano kilku innych, prewencyjnie zatrzymanych działaczy białoruskich środowisk niezależnych i opozycyjnych. Najwyższy wyrok otrzymał jeden z liderów opozycyjnej organizacji Młody Front, były więzień polityczny Źmicier Daszkiewicz .

Jeden z zatrzymanych wówczas Maksym Winiarski w areszcie ogłosił głodówkę i odmawia nawet przyjmowania wody. Poniedziałek był szóstym dniem jego protestu. Działacze białoruscy obawiają się o jego zdrowie.

Sobotni doroczny marsz w rocznicę katastrofy w Czarnobylu, w którym wzięło udział kilkaset osób, zakończył się przyjęciem odezwy, w której zaapelowano o natychmiastowe zaprzestanie budowy pierwszej na Białorusi elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), ok. 250 km na północny wschód od Grodna przy granicy z Litwą, o ujawnienie informacji o skutkach katastrofy czarnobylskiej na Białorusi, o zaprzestanie wznawiania działalności rolniczej na skażonych obszarach oraz o usunięcie z terytorium Białorusi rosyjskich samolotów zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

Białoruś była państwem, które najbardziej ucierpiało na skutek wybuchu w Czarnobylu na Ukrainie 26 kwietnia 1986 roku. Napromieniowaniu uległo 23 proc. obszaru państwa, na którym mieszkało 1,8 mln osób. Z najbardziej skażonej strefy wysiedlono ponad 130 tysięcy ludzi. Według danych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na skażonych terenach Białorusi wciąż mieszka ponad 1,1 mln osób, czyli 12 proc. ludności kraju. Resort podkreśla jednak, że powierzchnia skażonych obszarów stale się zmniejsza i wynosi teraz ok. 30 tys. km kwadratowych.

PAP//inne/agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski opozycjonista Maksym Winiarski w areszcie. Głoduje, odmawia nawet wody

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 23:00
Aktywista Europejskiej Białorusi Maksym Winiarski został skazany na 12 dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom milicji. Ogłosił protest głodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: areszty prewencyjne przed rocznicą katastrofy w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:58
Kilku działaczy białoruskich środowisk niezależnych i opozycyjnych zostało w ostatnich dniach skazanych na kary aresztu od 5 do 12 dni, co niezależni aktywiści wiążą z planowanym na sobotę dorocznym marszem w rocznicę tragedii czarnobylskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zapełnia areszty przed przyjazdem Putina? Skazany Źmicier Daszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:02
Białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz został aresztowany na 25 dni. Prewencyjnie zatrzymano również kilka innych osób. Niezależne środowiska na Białorusi wiążą te działania z Czarnobylskim Szlakiem, który odbywa się w sobotę, z mistrzostwami hokeja i także z wizytą Władimira Putina w Mińsku, 29 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini wspominają tragedię w Czarnobylu. Aresztowano kolejnego opozycjonistę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 14:58
Modlitwy w cerkwiach i kościołach Białorusi upamiętnią w sobotę 28. rocznicę katastrofy w Czarnobylu na Ukrainie. Odbędzie się marsz środowisk niezależnych Czarnobylski Szlak. Jeszcze przed nim, rano poinformowano o aresztowaniu kolejnego opozycjonisty, byłego więźnia politycznego Aleksandra Franckiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnobylski Szlak na Białorusi. Zatrzymania za koszulkę ”Łukaszenka odejdź”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 22:00
W Mińsku odbył się marsz niezależnych środowisk w rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Zatrzymano co najmniej trzy osoby. Wiec kończący Czarnobylski Szlak przyjął apel, by zatrzymać budowę elektrowni atomowej, która powstaje w Ostrowcu i by wycofać z Białorusi rosyjskie samoloty, zdolne przenosić broń jądrową.
rozwiń zwiń