Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś nie zablokuje umowy o Unii Eurazjatyckiej. Media: za podpis dostał 3,5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 22:00
Aleksander Łukaszenka otrzyma kredyt, ulgi w cłach i nie sprzeciwia się już porozumieniu o Unii Eurazjatyckiej. Radio Swaboda komentuje te uzgodnienia tak: "Za podpis Łukaszenki Putin zapłaci 3,5 mld dol.".
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś dostanie od Rosji 2 mld dolarów kredytu i 1,5 mld dolarów z ceł eksportowych
Łukaszenka i Putin podczas spotkania 8 maja na Kremlu
Łukaszenka i Putin podczas spotkania 8 maja na KremluFoto: PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL

Aleksander Łukaszenka zapewnił w piątek, że jego kraj nie zablokuje podpisania porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, gdyż rozstrzygnięto spór z Rosją w sprawie ceł za produkty naftowe. Zapowiedział też rosyjski kredyt.

Nawiązując do czwartkowego spotkania w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Łukaszenka oświadczył, że stronom udało się porozumieć we wszystkich kwestiach.

29 maja w Astanie planowana jest uroczystość podpisania przez Białoruś, Rosję i Kazachstan porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Łukaszenka groził jednak zablokowaniem podpisania umowy, jeśli nie zostaną usunięte ograniczenia w handlu między trzema państwami, w tym zwłaszcza opłaty celne za eksport produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi z rosyjskiej ropy naftowej. W 2013 roku Białoruś przelała Rosji z tego tytułu 3,3 mld dolarów, a w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku już 600 mln.

Łukaszenka powiedział w piątek, że Białoruś porozumiała się z Rosją co do stopniowego znoszenia tych opłat. - W przyszłym roku mniej więcej połowa (opłat) zostanie na Białorusi i sądzę, że w 2016 r. ustalimy kwestię drugiej części. Około 1,5 mld dol. w przyszłym roku pozostanie w budżecie Białorusi. Mniej więcej tyle samo przelejemy do budżetu Rosji - oznajmił.

Szef białoruskiego państwa powiedział również, że w maju Rosja przeleje Białorusi 2 mld dol. kredytu na uzupełnienie rezerw walutowych. - Myślę, że za tydzień rozwiążemy tę kwestię praktycznie - dodał.

Według niezależnych analityków białoruskich Łukaszenka, który jeszcze w marcu skrytykował przejęcie przez Rosję Krymu, nazywając to "złym precedensem", zbliżył teraz stanowisko do moskiewskiego. W czwartek zapewnił, że Białoruś będzie stać ramię przy ramieniu z Rosją, i zaproponował Moskwie koordynowanie działań w sprawie Ukrainy.

 

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin przydzielił Białorusi 2 miliardy dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:59
W ostatnich miesiącach sytuacja gospodarcza i budżetowa Białorusi gwałtownie się pogorszyła, a rezerwy walutowe tego kraju znacznie się obniżyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subotnik na Białorusi. Łukaszenka betonował podłogę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 23:59
Według oficjalnych danych około 3 milionów Białorusinów, czyli niemal co trzeci obywatel kraju, uczestniczyło w corocznym wiosennym subotniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: dolar przekroczył psychologiczną granicę, rubel białoruski słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:56
Na Białorusi rosną kursy zachodnich walut. We wtorek w kantorach za jednego dolara płacono już 10 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: sankcje przeciw Rosji to szansa dla nas

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:59
Wprowadzenie przez państwa Zachodu sankcji gospodarczych wobec Rosji może otworzyć nowe nisze dla białoruskich towarów na rosyjskim rynku - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: "Białorusini wolą teraz Rosję od Unii Europejskiej" "Wierzą rosyjskiej propagandzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 15:24
Na Białorusi wzrosła w ostatnim kwartale popularność Aleksandra Łukaszenki oraz chęć zjednoczenia z Rosją - wykazał marcowy sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci wiążą to z wydarzeniami na Ukrainie.
rozwiń zwiń