Raport Białoruś

Pamiętajmy o prawach człowieka na Białorusi. Dziś Dzień Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:27
4 sierpnia, w rocznicę aresztowania białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.
Tradycyjna białoruska flaga, symbol środowisk niezależnych i opozycji demokratycznej na Białorusi
Tradycyjna białoruska flaga, symbol środowisk niezależnych i opozycji demokratycznej na BiałorusiFoto: fot. Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

Poprzez akcję w wielu krajach świata wyraża się solidarność z działaczami białoruskimi, walczącymi o wolność i prawa człowieka na Białorusi. Chodzi również o przypomnienie opinii publicznej o kraju, w którym tuż pod bokiem Europy od 20 lat panuje autorytarny reżim. Nie ma wolności słowa i zgromadzeń, w celach są więźniowie polityczni, społeczeństwo kontrolują rozbudowane służby specjalne.

W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić szczególną uwagę na młodych działaczy. Często trafiają oni do więzień np. za obronę języka białoruskiego, tradycyjnych białoruskich symboli, za niewłaściwy napis o Łukaszence na koszulce, czasami aresztowani są po prostu "prewencyjnie". Za niewygodne dla władz poglądy ludzie są zwalniani z pracy lub relegowani z uczelni.

Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi obchodzony jest od 2012 roku. Wówczas zasłużony obrońca praw człowieka Aleś Bialacki został aresztowany pod zarzutem rzekomego niezapłacenia podatków. Chodziło o pieniądze kierowane dla Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna”, które zajmuje się osobami represjonowanymi na Białorusi i ich rodzinami. Organizacja, jak inne tego rodzaju w kraju Aleksandra Łukaszenki, nie może być zarejestrowana legalnie. Dlatego środki gromadzono na kontach Bialackiego za granicą.

/

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi (niektóre wydarzenia):

4 sierpnia:

12.00 – 16.00
Maraton pisania kartek do więźniów politycznych na Białorusi (Dom Białoruski, ul. Wiejska 13/3, Warszawa)

16.00 – 18.00
Debata ”Białoruś – niezamknięta sprawa (15 lat od pierwszych zaginięć o charakterze politycznym)”. Dyskusja na temat politycznych rozrachunków na Białorusi (Dom Białoruski, ul. Wiejska 13/3, Warszawa).

Wśród gości będą żona więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza Marina Adamowicz i Irina Krasowska (przez Skype) - żona zaginionego białoruskiego działacza i biznesmena Anatolija Krasowskiego, kierownik Fundacji "We remember".

19:00

Spotkanie i rozmowa o Majdanie z białoruskiego punktu widzenia z koordynatorem Ruchu Solidarności "Razam" na Ukrainie - Julią Szawłowską. Spędziła w Kijowie podczas protestów 7 długich miesięcy. Była również aktywistką Automajdanu.
Na spotkanie zaprasza Fundacja Otwarty Dialog (Ukraiński Dom, Nowy Świat 63, Warszawa)

Od godz. 18.00 zaczyna się białoruski wieczór filmowy w Kinie Praha w Warszawie (Jagiellońska 26)

(wstęp do kina: 5zł)

18:00 – „Under the hood” (reż. Mark Byrne i Rob Dennis)
19:30 – „Lekcja białoruskiego” (reż. Mirosław Dembiński)
20:30 – „Żywie Biełaruś” (reż. Krzysztof Łukaszewicz)

Planowane jest również spotkanie z Franakiem Wiaczorką, bohaterem dwóch ostatnich filmów.

Na wszystkie imprezy, poza projekcjami w Kinie Praha, wstęp jest wolny.

Wolnabialorus.pl/by.soli-day.org/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-08-04 15:06 Zgłoś
Polskie radio zwraca uwagę na ochronę języka białoruskiego, a tymczasem samo nie szanuje języka polskiego!
Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: Łukaszenka chce wzmocnić reżim dzięki kontaktom z Europą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 06:20
Aleś Bialacki - znany białoruski opozycjonista, który przed dwoma tygodniami został przedterminowo zwolniony z kolonii karnej - uważa, że zwolnienie tylko części więźniów politycznych jest jedynie grą reżimowych władz w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycjoniście, który głodował, wystawiono rachunek za wyżywienie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:19
52-letni Jury Rubcou wystąpił do sądu z pisemną skargą w związku z wystawieniem mu rachunku za wyżywienie w areszcie w wysokości 1,65 mln rubli białoruskich (488 zł). Za kraty trafił w związku z tym, że miał na sobie koszulkę z napisem ”Łukaszenka, odejdź!”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń