X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Były premier Białorusi: wspólna waluta z Rosją zagraża suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 22:27
Przedwczesne wprowadzenie wspólnej waluty w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) może oznaczać dla jej mniejszych członków utratę suwerenności - oświadczył szef wyższej izby parlamentu Białorusi, Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz.
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl

- Wśród niektórych polityków funkcjonuje niezupełnie słuszny paradygmat integracji: wprowadzić wspólną walutę, bez likwidowania różnic w warunkach prowadzenia gospodarczej działalności w EUG. W praktyce może to oznaczać pełne podporządkowanie krajów EUG interesom państwa o największej gospodarce. W istocie może to doprowadzić do utraty suwerenności - oznajmił Miasnikowicz, były białoruski premier na międzynarodowej konferencji w Mińsku. Jego słowa cytuje portal tut.by.

Według Miasnikowicza wszyscy są zgodni, że należy realizować zapisy porozumienia o utworzeniu EUG, które weszło w życie 1 stycznia br. i w którym zobowiązano się do stworzenia do 2025 r. wspólnego rynku towarów, usług, pracy i kapitału.

Jednak "proces ten postępuje dość niemrawo" - ocenił, dodając, że brakuje pomysłów i idei, jak zapewnić udaną i bezkonfliktową realizację umowy o EUG.

Zaznaczył, że Białoruś opowiada się za stworzeniem wspólnego rynku bez wyjątków i ograniczeń, a tymczasem w momencie podpisania porozumienia "istniały 422 bariery". - 71 barier usunięto poprzez podpisanie porozumienia, ale pozostałe dopiero trzeba zlikwidować - podkreślił.

W jego przekonaniu wspomniane bariery odbijają się na wynikach wymiany handlowej między państwami członkowskimi EUG. - Obroty handlowe między krajami EUG w 2013 r. zmniejszyły się o 5 proc. w porównaniu z 2012 r. W 2014 r. ten wskaźnik obniżył się jeszcze o 11 proc. - wskazał.

Kiedy wprowadzano te ograniczenia, państwa kierowały się obroną interesów narodowych. Ale skoro mówimy o stworzeniu wspólnego rynku, to warto, by niektórzy uczestnicy zrezygnowali ze swojego suwerennego prawa do liczenia na ustępstwa ze strony partnerów - oznajmił, dodając, że chodzi przede wszystkim o Federację Rosyjską.

Putin proponuje wspólną walutę

Pod koniec marca podczas trójstronnego szczytu ze swoimi odpowiednikami z Kazachstanu i Białorusi w Astanie prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że ich trzy kraje powinny rozważyć utworzenie unii walutowej.

Jednak Kazachstan w środę odrzucił ten pomysł. - Takie kwestie nie są omawiane. Stanowisko Kazachstanu jest stanowcze i jasne; wyklucza ono możliwość (wprowadzenia) jednej waluty wewnątrz EUG - oświadczył wiceminister gospodarki narodowej Timur Żaksyłykow.

Wcześniej szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka oznajmił, że wprowadzenie wspólnej waluty "nie jest kwestią dnia dzisiejszego". - To ostatni możliwy akt w naszej unii. Ale przed Eurazjatycką Unią Gospodarczą stoi jeszcze tak dużo problemów i wyzwań, że nawet nie wiadomo, czy dotrwamy do tej wspólnej waluty - oświadczył.

EUG jest politycznym i gospodarczym blokiem kilku byłych republik radzieckich. Obejmuje już Rosję, Białoruś, Kazachstan i Armenię. Wkrótce ma do nich dołączyć Kirgistan. EUG powstała na początku 2015 r. na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka w wywiadzie dla Bloomberga: sytuacja w gospodarce jest niełatwa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:10
Sytuacja w gospodarce Białorusi jest niełatwa, ale też nie krytyczna - oświadczył Aleksander Łukaszenka w wywiadzie dla agencji Bloomberg, którego fragmenty opublikowało w czwartek jego biuro prasowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: tysiące podpisów przeciw prawu o darmozjadach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 21:31
Ponad 30 tys. osób złożyło już swoje podpisy pod petycją o wycofanie dekretu Aleksandra Łukaszenki przewidującego wnoszenie opłat przez osoby, które nie przepracują w ciągu roku określonej liczby dni - poinformował portal Karta'97.
rozwiń zwiń