Raport Białoruś

Białoruś: w Witebsku obchody 100. rocznicy ślubu Chagalla z Bellą

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 15:00
Marc Chagall urodził się w Witebsku w 1887 r. i tu spędził dzieciństwo oraz młodość. Pochodząca jak on z chasydzkiej rodziny Bella Rosenfeld była wielką miłością malarza aż do swej śmierci w 1944 r. Artysta często ją portretował.
Audio
  • Witebsk świętuje setną rocznicę ślubu Marca Chagalla z Bellą Rosenfeld. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Marc Chagall: Nad miastem.  (1914-1918). Obraz przedstawia artystę i jego żonę Bellę, płynących w powietrzu nad Witebskiem
Marc Chagall: Nad miastem. (1914-1918). Obraz przedstawia artystę i jego żonę Bellę, płynących w powietrzu nad WitebskiemFoto: PAP/ITAR-TASS.

Powietrzne akrobacje, stoiska z pamiątkami i kwiatami oraz pokaz kreacji ślubnych przygotowano w Witebsku na rozpoczynające się w piątek obchody 100. rocznicy ślubu Marca Chagalla z jego pierwszą żoną Bellą Rosenfeld.

Na piątek zaplanowano otwarcie wystawy moskiewskiego fotografa Siergieja Worożyna. Przez trzy dni będzie on wraz ze swymi rosyjskimi kolegami fotografować Witebsk w ramach projektu "Poświęcone Miastu Marca Chagalla", który zaowocuje wystawą w Moskwie.

Główną część obchodów zaplanowano na sobotę. Tego dnia chętni będą mogli obejrzeć powietrzne akrobacje na świeżym powietrzu oraz wystawę oryginalnych modeli samochodów "Ślubny dyliżans" czy kwiatowych kompozycji.

W ogrodzie Domu-Muzeum Chagalla przy ul. Pokrowskiej, gdzie artysta mieszkał wraz z rodziną, będzie można zobaczyć, jak wyglądał żydowski obrzęd ślubny pod chupą, a w Centrum Marca Chagalla po przeciwnego stronie rzeki Dźwiny rozpocznie się XXV Konferencja Chagallowska z udziałem przedstawicieli pięciu państw. Dwudniowe obrady będą poświęcone m.in. spuściźnie epistolarnej Chagalla oraz okresowi jego życia w Stanach Zjednoczonych (1941-48).

Inne atrakcje to pokaz kolekcji strojów ślubnych oraz otwarcie w Muzeum Czekolady wystawy ubiorów wykonanych z tego surowca.

W 1920 r. Chagall wyjechał z Witebska na zawsze - najpierw do Moskwy, a potem na Litwę, do Berlina i Francji. W 1941 roku przeniósł się do USA, gdzie mieszkał przez okres wojenny, by powrócić potem do Francji. Zmarł w 1985 r. Nie odwiedził po wojnie Witebska.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiersze na murach: tajny street art na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 06:00
Graffiti Białorusinów to bajecznie kolorowe obrazy i wiersze narodowych poetów na szarych blokach. – Chcemy pokazać, że może być pięknie – mówi jeden z działających w ukryciu artystów białoruskiego street artu. Ludzie to doceniają, w sieci można potem znaleźć zdjęcia na tle namalowanych na murach anonimowych dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki prac Marca Chagalla w stolicy Belgii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 17:56
Ponad 200 prac urodzonego na terenie dzisiejszej Białorusi żydowskiego malarza, grafika, scenografa można oglądać na wystawie w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. Dzieła wypożyczono z ponad 20 muzeów z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 06:30
Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń