X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Sześciu więźniów politycznych na wolności. Mikoła Statkiewicz: będę walczył o wolną Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:15
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka podjął decyzję o uwolnieniu sześciu opozycjonistów - więźniów politycznych. W Mińsku przywitany został ze szczególnym entuzjazmem jeden z nich: Mikoła Statkiewicz, były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku. Polityk podkreślił, że nie pisał prośby o łaskę, nie emigruje i będzie zmagał się nadal o wolną i demokratyczną Białoruś.
Audio
  • Mikoła Statkiewicz na wolności, entuzjastycznie witany w Mińsku! Relacja Włodzimierza Paca (IAR) z Mińska
Mikoła Statkiewicz na wolności Powitanie na wschodnim dworcu autobusowym w Mińsku
Mikoła Statkiewicz na wolności! Powitanie na wschodnim dworcu autobusowym w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Jak napisała póżnym popołudniem agencja państwowa Biełta, "kierując się pobudkami humanitarnymi Aleksander Łukaszenka przyjął decyzję o ułaskawieniu i uwolnieniu z miejsc odbywania kary pozbawienia wolności Mikałaja Dziadoka, Ihara Aliniewicza, Mikoły Statkiewicza, Jauhena Waśkowicza, Arcioma Prakopienki, Jurija Rubcowa".

Mikoła Statkiewicz witany entuzjastycznie w Mińsku

Do białoruskich mediów niezależnych zaczęły następnie docierać potwierdzenia od rodzin więźniów potwierdzenia o ich uwolnieniu. Jednak tylko w niektórych przypadkach udało się zorganizować uroczyste powitanie.

W Mińsku wieczorem tłumy ludzi przyszły nad dworzec autobusowy z kwiatami, biało-czerwono-białymi flagami, by przywitać byłego kandydata na prezydenta Mikołę Statkiewicza. Był on więziony od 2010 roku. Podrzucano go na rękach do góry, wołano "Bohater!", "Żywie Białoruś", "Sława Ukrainie". Wygwizdano propagandową rosyjską stację, której dziennikarze przyszli nagrywać przebieg wydarzeń.

Statkiewicz spędził około pięciu lat koloniach karnych i aresztach za organizację opozycyjnej demonstracji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, w których sam startował. Ostatnio był przetrzymywany w więzieniu w Mohylewie.

Sam Mikoła Statkiewicz zapowiedział, że będzie kontynuował walkę o wolną i demokratyczną Białoruś. Mówił też, że jego uwolnienie nie świadczy o niczym innym, tylko o tym, że na Białorusi brakuje pieniędzy.

Podkreśłił, że nie podpisywał prośby o ułaskawienie i nigdy by tego nie zrobił. Nie zamierza również opuszczać Białorusi.

W najbliższych dniach Statkiewicz chce się spotkać z liderami ugrupowań opozycyjnych, aby omówić sytuację w kraju i środowisku opozycji. Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia w Mińsku o to, co było najtrudniej znieść w więzieniu, stwierdził, że ograniczenie w przestrzeni. - Najtrudniejsze były długie pobyty w celi, w której można zrobić 35 kroków i podobnie spacery w małym więziennym spacerniaku. Tak było przez całe lata-mówi Statkiewicz. Jego zdaniem, więźniowie polityczni wyszli na wolność, gdyż w kraju nie ma pieniędzy i władze chcą poprawić relacje z Zachodem.

Inny uwolniony więzień polityczny, Jauhen Waśkowicz był entuzjastycznie witany na dworcu w Bobrujsku.

Do Mińska przyjechali też jeszcze sobotniego wieczora Mikałaj Dziadok i Ihar Aliniewicz.

Nieco później na dworcu w stolicy Mińska pojawił się równiez Arciom Prakopienka:

Syn Jurija Rubcowa, Wiktor, poinformował działaczkę Europejskiej Białorusi, Julię Stiepanową, że ojciec dotarł już do domu w Homlu.

Юрий Рубцов дома!!!!!!!! Встречающие едут с вокзала к нему домой!!!!!!!! Юрий из дома позвонил своему сыну - Виктор Рубцов

Posted by Yulia Stepanova on 22 sierpnia 2015

Radio Swaboda transmitowało powistanie Mikoły Statkiewicza w Mińsku:

Mikoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta

Statkiewicz to najbardziej znany spośród uwolnionych w sobotę opozycjonistów. Już na początku sierpnia Łukaszenka poinformował, że nie wyklucza, iż podejmie decyzję o wypuszczeniu go na wolność jeszcze przed październikowymi wyborami prezydenckimi. Szef białoruskiego państwa oświadczył wówczas: "Nie będę udawał, ta sprawa stoi na porządku dziennym. Decyzję podjąć mogę tylko ja". Podkreślił, że Statkiewicz miał możliwość zwrócenia się do niego z prośbą o łaskę, ale z niej nie skorzystał. "On chce być w więzieniu i wyjść stamtąd jako bohater. (...) Co mam robić? Mogę wypuścić, jeśli człowiek zwróci się do mnie z prośbą, ale on się nie zwraca, bo chce być bohaterem" - powiedział wówczas Łukaszenka.

58-letni Statkiewicz, który jest szefem Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada), został zatrzymany 19 grudnia 2010 roku, po protestach w Mińsku w noc po wyborach prezydenckich na Białorusi, w których był jednym z siedmiu kandydatów opozycji. W wyborach Statkiewicza poparł 1 proc. wyborców.

W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. Międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, Unia Europejska i USA uznały go za więźnia politycznego.

Na początku maja tego roku Statkiewiczowi zaostrzono warunki odbywania kary poprzez przeniesienie z kolonii karnej do więzienia, gdyż według komisji kolonii karnej łamał zasady wewnętrznego regulaminu w placówce oraz nie podporządkowywał się żądaniom kierownictwa kolonii. Według ostatniej decyzji sądu polityk miał pozostać w więzieniu do końca kary, czyli do grudnia 2016 roku.

W tym roku opozycja stworzyła grupę inicjatywną poparcia kandydatury Statkiewicza, ale Centralna Komisja Wyborcza jej nie zarejestrowała.

Politolog: chodzi o relacje z Zachodem

Uwolnienie więźniów politycznych było jednym z warunków, jakie Unia Europejska i USA postawiły reżimowi Aleksandra Łukaszenki, by mogło dojść do poprawy relacji z Zachodem.

Niezależny komentator Roman Jakowlewski powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że teraz droga do poprawy relacji Mińska z Zachodem stoi otworem. - To jest pierwszy i główny krok do normalizacji relacji z Zachodem - stwierdził Jakowlewski. Jego zdaniem Łukaszenka wypuścił więźniów politycznych bo zobaczył, że borykająca się z kryzysem Rosja nie będzie mogła dalej udzielić Białorusi kolejnych kredytów. Zaś normalizując relacje z Zachodem będzie mógł liczyć na jego wsparcie. Komentator mówi, że teraz należy zaczekać na to, co powiedzą wypuszczeni na wolność politycy.

Radio Svaboda/IAR/PAP/Biełta/Euroradio/Biełsat/ Karta 97/Białoruskij Partyzan/ Nasza Niwa/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propaganda nowej generacji tworzy wizerunek ”fajnego” Putina i stabilnej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 19:45
Propaganda działa teraz inaczej niż za czasów zimnej wojny. Wykorzystuje sieci społecznościowe dla swoich celów. W Rosji tworzy wizerunek siły, promuje mit Putina-imperatora, pokazuje sceny wojenne tak, by kojarzyły się z kinem. A na Białorusi – stara się stworzyć wrażenie, że w kraju w ogóle nic się nie dzieje. O przemianach w propagandzie, jakie przeszła przeobrażenie i jak wygląda ona dzisiaj, pisze na swoim blogu działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Selektywna neocenzura, dezinformacja, ukrywane represje. Nowe metody reżimów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 21:14
Aleksander Łukaszenka stara się bardzo, by represje nie wyglądały na to, czym w istocie są, bo próbuje kontynuować grę z Zachodem – pisze na swoim blogu działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka. Wyjaśnia też, jakie tendencje można zaobserwować we współczesnej cenzurze w Białorusi i pisze o dezinformacji, jako odpowiedzi władz autorytarnych na wolne słowo w Internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmici walczą przeciw Ukrainie, czyli o zamieszaniu z powodu propagandy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:00
Dlaczego wielu Białorusinów nie wie, co się dzieje w Donbasie? Dlaczego niektórzy Białorusini myślą, że przeciw Ukrainie walczą … amerykańscy faszyści, chcąc doprowadzić do jej podziału? Dlaczego mieszkańcy Białorusi są jednocześnie za jednością Ukrainy i aneksją Krymu? To wszystko wyjaśnia w swoim blogu Franciszak Wiaczorka. I dodaje dwa ważne pytania. Jak odpowiedzieć na tę propagandę dezinformacji, jak pomóc ludziom oddzielić obiektywną informację od półprawd? Jaką strategię wybierze w tej krytycznej sytuacji Zachód?
rozwiń zwiń