Raport Białoruś

Białoruś: pomnik Moniuszki stanie w Mińsku w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 10:00
Pomniki Stanisława Moniuszki oraz współpracującego z nim pisarza Wincentego Dunina-Marcinkiewicza mają być ulokowane w Górnym Mieście. W tym rejonie mieścił się kiedyś dom kompozytora.
Audio
  • Pomnik polskiego kompozytora w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Fotografia Stanisława Moniuszki. Publ. w Warszawie, wydawca Karol Sommer, ante 1872.
Fotografia Stanisława Moniuszki. Publ. w Warszawie, wydawca Karol Sommer, ante 1872.Foto: polona.pl/domena publiczna

Monumenty staną w centrum Mińska jeszcze w 2016 r. – poinformował w tym tygodniu w środę przedstawiciel władz Mińska Siarhiej Miadzwiedzieu. Bieżący rok jest na Białorusi Rokiem Kultury.

- Pomniki tych dwóch znanych działaczy kultury zamierzamy postawić na terytorium Górnego Miasta – oznajmił Miadzwiedzieu, który we władzach miasta odpowiada za sprawy kultury. Górne Miasto to centralna część Mińska, z której jest widok na rzekę Świsłocz.

Moniuszko urodził się w 1819 r. w Ubielu pod Mińskiem, ale na początku lat 30. zamieszkał wraz z rodzicami w Mińsku i tu żył przez 20 lat. W Górnym Mieście jest wiele miejsc związanych z nim, m.in. dom, w którym mieszkał. Tu stał też kiedyś teatr miejski, gdzie w 1852 r. odbyła się premiera jego opery "Sielanka" do słów Dunina-Marcinkiewicza.

W pobliskim miasteczku Śmiłowicze znajduje się też, wymagający remontu, pałacyk rodziny Moniuszków.

Dunin-Marcinkiewicz pisał również po polsku i jest autorem przekładu "Pana Tadeusza" na język białoruski. Z powodu podejrzeń o udział w powstaniu styczniowym ponad rok spędził w więzieniu. Do końca życia znajdował się pod nadzorem carskiej policji.

Rok Kultury

Miadzwiedzieu zaznaczył, że w Mińsku odbędzie się w ramach Roku Kultury wiele imprez poświęconych jubileuszom znanych postaci kultury i sztuki, m.in. 125. rocznicy urodzin poety i prozaika Maksima Bahdanowicza czy 75. rocznicy urodzin nieżyjącego już, niezwykle popularnego piosenkarza Uładzimira Mulawina.

Jak dodał, szereg wydarzeń będzie poświęconych popularyzacji języka białoruskiego i kultury białoruskiej oraz krzewieniu patriotyzmu. Na Białorusi są dwa języki oficjalne: rosyjski i białoruski, ale zdecydowana większość ludności mówi na co dzień po rosyjsku.

Według Miadzwiedzieua zaplanowano m.in. Tydzień Języka Białoruskiego oraz pierwszy festiwal mody białoruskiej "Etnostyl”.

W czerwcu odbędą się zaś uroczystości w kompleksie memorialnym w Małym Trościeńcu pod Mińskiem, gdzie podczas II wojny światowej działał jeden z największych niemieckich obozów zagłady. Zostanie też upamiętniona 30. rocznica katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarz i aktywiści brutalnie pobici w sądzie - przez milicjantów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 11:00
Dziennikarza i działaczy funkcjonariusze OMON i milicji bili w budynku przylegającym do sali rozpraw. Następnie pobitym wytoczono sprawę administracyjną i tego samego dnia zasądzono im wysokie grzywny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: OBWE i Reporterzy bez Granic potępiły pobicie dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 09:00
Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović wezwała władze białoruskie do wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy. Reporterzy bez Granic przypominają, że w zeszłym roku wymierzono dziennikarzom kilkadziesiąt grzywien i apelują o poważne reformy, przywracające wolność mediów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależni działacze wnioskują o dwa pomniki Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń