Raport Białoruś

Białoruś: otwarto polskie centra wizowe w Baranowiczach i w Pińsku

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 16:00
Dwa kolejne polskie centra wizowe zostały otwarte w środę na Białorusi – w Pińsku (na południowym zachodzie) oraz w Baranowiczach (na zachodzie). Do końca tygodnia liczba centrów w całym kraju wzrośnie do ośmiu.
Audio
  • Otwarto nowe polskie centra wizowe. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Michał Chabros
Michał ChabrosFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Otwieramy w tym tygodniu cztery nowe centra wizowe: w Mohylewie, Pińsku, Lidzie i Baranowiczach. To druga część procesu otwierania polskich centrów wizowych na Białorusi. Przypomnę, że poprzednie cztery zostały otworzone z dniem 1 marca – powiedział charge d'affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros.

Centra umożliwiają zainteresowanym złożenie wniosku wizowego oraz odebranie paszportu z wizą w miejscu zamieszkania lub bliżej niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w polskim urzędzie konsularnym.

Podsumowując pierwsze dni działania centrów otwartych 1 marca – w Mińsku, Grodnie i Brześciu (przy granicy z Polską) oraz w Homlu na południowym wschodzie Białorusi – Chabros wyraził przekonanie, że pomysł ten trafił na podatny grunt.

- Liczba aplikacji wizowych składanych na przykład przez centrum wizowe w Mińsku sięga już – a przypomnę, że to tylko dane za pierwsze 2 tygodnie – dziennie około 400. Widzimy więc, że centra wizowe spełniły swoją rolę, że dzięki temu wizy są bardziej dostępne – powiedział.

Jeszcze punkty w Lidzie i w Mohylewie

Jako ostatnie otwarte zostaną centra wizowe w Mohylewie (na wschodzie, w czwartek) i w Lidzie (na zachodzie, w piątek). W piątek w docelowej lokalizacji rozpocznie pracę centrum mińskie, które teraz tymczasowo mieści się wspólnie z centrami wizowymi Litwy i Estonii. Oprócz tego wnioski wizowe nadal można składać w polskich konsulatach w Mińsku, Grodnie i Brześciu.

Centra obsługuje firma VFS Global, która wygrała przetarg na tę usługę i jest już operatorem polskich centrów wizowych na Ukrainie, w Rosji i Turcji. Na Białorusi firma prowadzi także centra wizowe innych państw UE, m.in. Litwy, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii i Grecji.

W centrach można nie tylko złożyć wniosek o wizę, ale i uzyskać pomoc w jego wypełnieniu, zrobić zdjęcie czy ksero dokumentów oraz wykupić ubezpieczenie. VFS Global pobiera za swoje usługi opłatę manipulacyjną wysokości 15 euro od wniosku, co obejmuje także koszty pobierania danych biometrycznych.

W zeszłym roku polskie urzędy konsularne na Białorusi wydały obywatelom Białorusi około 400 tys. wiz.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białorusini otrzymali w 2014 roku ponad 400 tysięcy polskich wiz

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 16:00
Polskie konsulaty na Białorusi wydały o 16 procent więcej wiz niż rok wcześniej. Wzrósł zarówno odsetek wiz biznesowych, jak i turystycznych - tak wynika ze statystyk polskiej ambasady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska gospodarka z ujemnym PKB, produkcja spada

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 17:43
Produkt Krajowy Brutto Białorusi w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku spadł o 3,5 procent. Sprawdzają się tym samym pesymistyczne prognozy odnośnie rozwoju białoruskiej gospodarki w tym roku.
rozwiń zwiń