Raport Białoruś

"Zabójców Szeremeta widać na wideo". Prokurator: zamach na dziennikarza organizowała cała grupa. Są nowe fakty w śledztwie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 19:55
Zamach zaplanowano tak, by Paweł Szeremet nie miał szans na przeżycie - twierdzą źródła zbliżone do śledztwa, cytowane przez ukraińskie media. Prokurator Generalny Jurij Łucenko stwierdził, że morderstwo przygotowywała grupa osób i niektóre z nich widać na wideo, którym dysponują śledczy.
Kadr z filmu udostępnionego przez portal Obozrevatel
Kadr z filmu udostępnionego przez portal ObozrevatelFoto: YouTube

SYLWETKA
szeremet pavlo 1200 free.jpg
PAWEŁ SZEREMET, KRYTYK PUTINA I ŁUKASZENKI

Prokurator Generalny Jurij Łucenko, który przebywa obecnie w Użgorodzie, był proszony o komentarz do wideo opublikowanego przez jeden z portali, przedstawiającego dwoje ludzi, podkładających ładunek pod subaru, którym jeździł Paweł Szeremet. Stwierdził, że trwa analiza wideomateriałów, nie tylko tych, które znane są z mediów. Zaznaczył, że niedługo będzie znany wynik ekspertyzy materiału wybuchowego. Dodał, że są nowe ustalenia, jednak nie będzie przedstawiał ich na konferencji prasowej.

- Zabójca nie działał sam. To była grupa, a jej część widzimy na wideo – powiedział, według portalu "Dżerkało Tyżnia" komentując w ten sposób nagranie pary podkładającej ładunek wybuchowy pod samochód użytkowany przez Szeremeta.


ANALIZA WIDEO
kiler1200.jpg
"ZABÓJCY SZEREMETA PODKŁADAJĄ ŁADUNEK"

Śledztwo w sprawie morderstwa Pawła Szeremeta, przyjaciela Borysa Niemcowa, krytyka Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, jest wspomagane obecnie przez doradców posłanych na Ukrainę przez FBI. Dla Kijowa znalezienie winnych jest obecnie sprawą priorytetową – apelował o to szereg organizacji międzynarodowych i przedstawicielstw zachodnich państw.

Celem był tylko Szeremet

Według ukraińskich mediów liczba hipotez śledczych jest obecnie zawężana, uznano że celem był na pewno Szeremet, a zamach zaplanowano tak, by z całą pewnością doprowadzić do jego śmierci. Wcześniej dopuszczano, że zabójcy mogli też mieć na celowniku formalną właścicielkę samochodu, szefową redakcji internetowej „Ukraińskiej Prawdy”, prywatnie partnerkę Pawła Szeremeta, Ołenę Prytułę. Było sześć wersji śledczych.

Źródło ”Dzerkała Tyżnia” stwierdziło teraz, że materiału wybuchowego podłożono dokładnie tyle, by w wyniku eksplozji na pewno zginął kierowca, ale już pasażerowie raczej zdołaliby przeżyć. Wybuch skierowany był w górę i w lewo i miał taką siłę, by nie porazić nikogo w otoczeniu – twierdzi źródło tygodnika.

Według ekspertów medycyny sądowej śmierć Pawła Szeremeta nastąpiła w wyniku ciężkich urazów i utraty krwi (trwającej 1-2 minuty). Nie miał on szans na przeżycie.  

Nagrania z monitoringu: moment wybuchu i zakładania ładunku

Portal ukraiński ”Obozrevatel” opublikował dwa nagrania z monitoringu. Jedno z nich przedstawia moment wybuchu. Polski ekspert oglądając to nagranie zwrócił uwagę na osobę, która stoi na skrzyżowanie i dość nietypowo się zachowuje.

Drugi film, jak podało to medium, powołując się na źródło w śledztwie, pokazuje parę zabójców, którzy w nocy podłożyli ładunek wybuchowy pod samochodem zaparkowanym w pobliżu domu Pawła Szeremeta. O nie właśnie był pytany Jurij Łucenko.

Paweł Szeremet zginął w środę rano o godzinie 7.45, w centrum Kijowa, w drodze do pracy. Dziennikarz był znany na Białorusi, w Rosji, w Ukrainie. Był krytykiem autorytarnych rządów Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina, potępiał agresję Rosji na Ukrainę. W latach 90. pracował jako dziennikarz na Białorusi, skąd pochodził. W 1998 roku zmuszono go do wyjazdu z Białorusi, wówczas przeniósł się do Rosji, gdzie pracował w mediach do 2011 roku, kiedy to przeprowadził się do Kijowa.

Rosyjska emigracja na Ukrainie. Ostrzeżenie dla „zdrajców”?

Paweł Szeremet nie jest jedynym dziennikarzem, który wyemigrował z Rosji z racji autorytarnego kursu, jaki coraz mocniej forsują w ostatnim czasie władze na Kremlu. Stąd pojawiają się opinie, że była to próba zastraszenia emigracji, uciekinierów i dziennikarzy, którzy nie popierają oficjalnej linii Kremla. Szeremet był bliskim przyjacielem Borysa Niemcowa.

Większość komentatorów dopatruje się w morderstwie rosyjskiego śladu. Wielu jest zdania, że uprawiał klasyczne gatunki dziennikarstwa, publicystykę, felieton – nie zajmował się ostatnio reportażem śledczym, stąd miejscowy ślad, ukraiński, wydaje się wielu znajomym Szeremeta dość mało prawdopodobny.

PolskieRadio.pl/agkm

Wideo, które ma przedstawiać przytwierdzanie ładunku do samochodu użytkowanego przez Pawła Szeremeta

Moment wybuchu samochodu i otoczenie miejsca zdarzenia

Wideo z miejsca zdarzenia:



Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W wybuchu zginął dziennikarz Paweł Szeremet, krytyk Putina i Łukaszenki. Są pierwsze wersje śledcze

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 14:52
Nie żyje niezależny dziennikarz Paweł Szeremet. Według prokuratora generalnego Ukrainy doszło do zabójstwa, pod samochodem, którym jechał, umieszczono bombę. Szeremet był czołowym publicystą niezależnych mediów w Ukrainie, Białorusi, Rosji. Do pilnego wyjaśnienia sprawy wezwał prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Morderstwem zajmie się specjalna komisja rządowa. Kijów wspomogą funkcjonariusze FBI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Szeremet, krytyk Putina i Łukaszenki. Kim był zabity dziennikarz? [SYLWETKA]

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:27
44-letni wybitny dziennikarz, jedna z głównych postaci niezależnych mediów w Ukrainie, Białorusi i Rosji, zginął w eksplozji samochodu w centrum Kijowa. Z całego świata płyną kondolencje i apele o ukaranie winnych. Ze śledczymi z Kijowa mają współpracować śledczy z FBI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zabójstwem Pawła Szeremeta?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 19:20
W wybuchu bomby podłożonej w samochodzie w Kijowie zginął znany dziennikarz, Paweł Szeremet. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał to zabójstwo "straszną tragedią". Co dzieje się na Ukrainie? I kto stoi za zabójstwem dziennikarza? O tym rozmawiali goście audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb zabitego dziennikarza Pawła Szeremeta będzie w sobotę w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 23:59
Pogrzeb dziennikarza, krytycznego wobec Putina i Łukaszenki, będzie miał miejsce na Białorusi. To decyzja jego matki. Z kolei w piątek odbędzie się pożegnanie z dziennikarzem w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest sześć wersji śledczych ws. zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 15:29
Trwa śledztwo w sprawie śmierci dziennikarza Pawła Szeremeta, krytyka rosyjskiego i białoruskiego reżimu, który zginął w środę rano w wybuchu samochodu w Kijowie. Zmierzał nim na swoją poranną audycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest nagranie wideo z wybuchu samochodu Pawła Szeremeta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 17:55
W sieci pojawiło się wideo z nagrania monitoringu, które pokazuje moment wybuchu samochodu, w którym znajdował się dziennikarz Paweł Szeremet. Wideo umieściła jako pierwsza telewizja Biełsat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były więzień polityczny: śmierć Pawła Szeremeta to dzwon na alarm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 14:30
W normalnych warunkach - Paweł Szeremet mógł być szefem wielkiego holdingu medialnego. Jednak na Białorusi, w Rosji to niemożliwe - bo nie ma tam wolnych mediów. Tymczasem Zachód paradoksalnie wycofuje wsparcie dla niezależnych mediów, wolnych środowisk, m.in. na Białorusi – w ten sposób oddając teren Rosji, która instaluje tam antyzachodnią propagandę – mówił były białoruski więzień polityczny Źmicier Bandarenka.
rozwiń zwiń