Raport Białoruś

Abp Kondrusiewicz: Kościół na Białorusi wciąż potrzebuje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 09:00
Kościół na Białorusi, mocno prześladowany w czasach Związku Radzieckiego, wciąż potrzebuje wsparcia. Dlatego jest wdzięczny za pomoc otrzymywaną z zagranicy, w tym z Polski. Dziś trwa zbiórka w kościołach na pomoc na wschodzie.
Audio
  • Kościół Białorusi wciąż potrzebuje pomocy. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz  jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 20022007 był  arcybiskupem metropolitą moskiewskim
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 2002–2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskimFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Zwierzchnik białoruskich katolików arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że chciałby podziękować polskim katolikom za datki podczas dzisiejszego Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

- Chciałbym podziękować Kościołowi w Polsce, Episkopatowi polskiemu za tę bardzo piękną inicjatywę- mówi hierarcha.

Metropolita podkreśla, że pomoc finansowa kościołowi na Białorusi wciąż jest potrzebna. Tylko w Mińsku Kościół otrzymał dziesięć działek pod budowę świątyń. Jednak buduje się tylko sześć kościołów, gdyż brakuje pieniędzy.

Arcybiskup zaznacza, że pomoc płynąca z Polski jest przeznaczana na różne cele.

- Ta pomoc płynie do nas od kilkudziesięciu lat. Idzie na budowę kościołów, na ich wyposażenie, druk książek, tłumaczenia. Duchowny dodaje, że "za dobro trzeba odpłacać dobrem”. Dlatego białoruscy katolicy dziś we wszystkich kościołach modlą się w intencji ofiarodawców z Polski.

W Polsce w drugą niedzielę Adwentu modlą się za Kościół na wschodzie

Po raz siedemnasty Kościół katolicki w Polsce modli się za katolików na Wschodzie. Organizowana zawsze w drugą niedziele Adwentu akcja ma na celu duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Podczas mszy zbierane są datki na ten cel.

Do Polski przyjechał biskup piński Kazimierz Wielikosielec z Białorusi. O godzinie 9.00 modlił się w bazylice świętego Krzyża w Warszawie.

W kazaniu duchowny mówił o dramatycznej sytuacji wiernych na Wschodzie po II wojnie światowej i o wyjątkowej roli mszy radiowej. - Księży więziono, wysyłano na Syberię. Kościoły były zamykane, nawet burzono. Wtedy źródłem i umocnieniem naszej wiary była msza radiowa - podkreślił.

Biskup podziękował za pomoc i życzliwość, jaką otrzymywał i nadal doświadcza od Polaków. Słów biskupa Kazimierza Wielikosielca słuchało wielu katolików z Polski i zza naszej wschodniej granicy, którzy specjalnie przyszli do bazyliki świętego Krzyża.

Wierni mówili, że chętnie wspierają kościoły ze Wschodu. Wielu podkreślało, że Kościół na tamtych terenach dopiero się odbudowuje. W zeszłym roku podczas kwesty zebrano ponad dwa miliony dwieście tysięcy złotych. Pieniądze zostały wykorzystane na przedsięwzięcia charytatywne i odbudowę świątyń.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Abp Kondrusiewicz: Jan Paweł II dobrze odczytał znaki czasu. "Mówił, że Rosja się nawróci"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 08:00
Dziesiątą rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II wspominają również wierni na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Kościół obchodził 25-lecie odrodzenia struktur

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 07:00
U schyłku istnienia komunistycznego Związku Radzieckiego w dużej mierze dzięki działaniom papieża Jana Pawła II, rozpoczęło się odradzanie życia religijnego na tym terenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: jubileusz arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 09:00
Zwierzchnik białoruskich katolików arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz obchodził 35-lecie święceń kapłańskich.
rozwiń zwiń