Raport Białoruś

Ocalmy Biełsat! Dramatyczny apel do premier i prezydenta RP. List od noblistki, sygnatariusza umowy o rozpadzie ZSRR, intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:51
Uratujmy Biełsat – proszą Białorusini, walczący o wolność i demokrację. - Dziś jest potrzeba Waszego wsparcia dla narodu białoruskiego – napisali białoruscy intelektualiści, m.in. noblistka i jeden z autorów umowy o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz. Chodzi o plany likwidacji Biełsatu przez MSZ. To jedyna telewizja nadająca po białorusku, przekazująca obiektywne informacje. Intelektualiści proszą prezydenta i premier o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Dziś Biełsat opublikował pełną treść tego listu.
Audio
  • List do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, prośba o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
ІлюстрацыяFoto: belsat.eu

NASZ WYWIAD
szuszkiewicz 1200 free.jpg
OPOWIEŚĆ STANISŁAWA SZUSZKIEWCZA: ZSRR ROZPADŁ SIĘ NA POLOWANIU W PUSZCZY

Noblistka, sygnatariusz porozumień o rozpadzie ZSRR, znani przedstawiciele białoruskiej opozycji i środowisk niezależnych, skierowali list do prezydenta i premiera Polski w obronie Biełsatu. Plany jego likwidacji wyjawił niespodziewanie w połowie grudnia szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Białoruscy intelektualiści, wielu z nich osobiście prześladowanych od lat przez reżim Łukaszenki, wyrażają w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło głęboki niepokój w związku z możliwością likwidacji Biełsatu, białoruskojęzycznego kanału telewizyjnego nadającego programy z Warszawy.

Autorzy listu piszą, że zamknięcie Biełsatu będzie tragedią. "Taka decyzja jest ciosem w tych patriotów, którzy budzą narodową i obywatelską świadomość swoich współobywateli. Ona pozostawia nasz kraj sam na sam z agresywną telewizyjną rosyjską propagandą i wzmacnia zagrożenia dla bezpieczeństwa nie tylko Białorusi, ale również wszystkich państw regionu, w tym Polski" -czytamy w liście skierowanym do polskich władz.

Dalej jego sygnatariusze stwierdzają, że likwidacja Biełsatu "znacznie ogranicza szanse Białorusi na powrót do europejskiej rodziny".

Podkreślają, że "ten kanał telewizyjny trzeba ulepszać, a nie niszczyć".

Proszą też prezydenta i premier Polski o zabranie głosu w sprawie poparcia dla Biełsatu.

List ostatniej szansy?

Autory listu podkreślają, że zamknięcie telewizji Biełsat, co zapowiada polskie MSZ, jest wielką tragedią dla walczących o wolność Białorusinów, która demoralizuje społeczność demokratyczną i szkodzi obojgu narodom.

List, który publikuje rozgłośnia Radio Svaboda, podpisali: Stanisław Szuszkiewicz, Swietłana Aleksijewicz, Aleś Bialacki, Aleksander Milinkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Andżelika Borys.

WIDEO: prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys o planach likwidacji Biełsatu: "To szaleństwo"

Nagła i niewyjaśniona decyzja MSZ

Witold Waszczykowski poinformował o swych planach w odniesnieniu Biełsatu na pportal wpolityce.pl – według jego słw Biełsat ma być wchłonięty przez reforowaną TVP Polonia.

Plany obcięcia dotacji Biełsatu były trzymane w tajemnicy – kilka dni temu dotarły one nieoficjalną drogą do opinii publicznej. Większość ekspertów w ogóle nie była w stanie uwierzyć, że coś takiego w ogóle może być planowane, podkreślano nieracjonalność tego rodzaju pomysłu, wskazywano na szkodę dla polskiej, ale i białoruskiej racji stanu. Taka decyzja służy głównie Putinowi – komentowano.

Niezależny Związek Polaków na Białorusi również dawał do zrozumienia, że gdy zniknie Biełsat, inne media niezależne, wtedy nie będzie nawet komu raportować o represjach i nękaniu polskiej mniejszości i społeczności demokratycznej na Białorusi.

Podkreśla się również, że likwidację Biełsatu odebrano by jako zdradę ze strony Polski, mogłoby to zaważyć długofalowo na wzajemnym zaufaniu. Padają bardzo mocne słowa określające ten pomysł.

Problemy mają i inne media którym Polska pomaga

Problemy ma nie tylko Biełsat  - również inne niezależne media białoruskie, które na Białorusi funkcjonować nie mogą – Białoruskie Radio Racyja i portal Karta’97 (charer97.org). Redakcja tego ostatniego portalu musiała uciekać z Białorusi, po tym jak redaktor naczelną Natalię Radzinę zamknięto w więzieniu KGB, wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach odnaleziono powieszonego dziennikarza Karty 97, Olega Bebenina. W połowie grudnia oba te media nie miały wciąż planu finansowania MSZ, co musi budzić poważny niepokój co do przyszłości i z pewnością paraliżuje normalną pracę redakcji, zwłaszcza na emigracji.

W Internecie jedna z białoruskich partii niezależnych, prodemokratycznych i proeuropejskich ("O wolność") założyła petycję do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Biełsatu, podpisały się już pod nią setki osób.

***

ZOBACZ TAKŻE: TREŚĆ LISTU BIAŁORUSKICH INTELEKTUALISTÓW DO PREMIER RP I DO PREZYDENTA RP [tłumaczenie telewizji Biełsat]

Szanowna Pani Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów RP

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowna Pani Premier,

pragniemy wyrazić nasz głęboki niepokój w związku z planami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dotyczącymi likwidacji Telewizji Biełsat, jedynej niezależnej stacji, jaka nadaje program w języku białoruskim.

Zamknięcie Biełsatu to tragedia, jaka wpłynie na morale Białorusinów. Decyzja ta jest ciosem w tych białoruskich patriotów, którzy pracują na rzecz obudzenia narodowej i obywatelskiej świadomości swoich rodaków. Pozostawia ona nasz kraj sam na sam z agresywną propagandą telewizyjną „ruskiego miru” i zwiększa zagrożenie nie tylko dla Białorusi, lecz dla wszystkich państw regionu, nie wykluczając Polski.

Ogromnie cenimy trwającą od wielu lat solidarność Polaków z demokratycznymi środowiskami Białorusi i wspieramy starania Polski w prowadzeniu dialogu z naszym krajem, które mają na celu wzmocnienie jego niezależności i zbliżenie do europejskich standardów. Biełsat przez 9 lat istnienia stał się ośrodkiem jednoczącym wybitnych intelektualistów, utalentowanych twórców oraz tych, którzy przybliżają Białoruś ku demokracji i wolności. Likwidacja Biełsatu istotnie pomniejszy nasze szanse na powrót do europejskiej rodziny. Tę stację trzeba rozwijać, a nie niszczyć.

Prosimy zatem o zabranie głosu w obronie Biełsatu. Wolność i bezpieczeństwo wymagają od nas dziś solidarności, a od Państwa wsparcia dla białoruskiego narodu, z jakim Polaków wiąże wspólna historia i dobrosąsiedzka przyszłość.

Z wyrazami głębokiego szacunku i nadziei:

Swiatłana Aleksijewicz

Andżelika Borys

Aleś Bialacki

Alaksandr Milinkiewicz

Uładzimir Niaklajeu

Stanisłau Szuszkiewicz

***

PAP/IAR/inne/agkm

***

Bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

WIDEO: Jeśli dla ciebie najważniejsza jest wygoda i chęć zysku, jeśli czujesz, że nic nie jesteś winien ludziom, który marzą o wolności - tuż obok nas - nie oglądaj tego reportażu!)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń