Raport Białoruś

Białoruś: spotkanie wiceszefów MSZ krajów V4 i Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:00
Z inicjatywy Polski i Białorusi odbyło się w środę w Mińsku spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego. Główne tematy to współpraca transportowa, edukacyjna i regionalna. 12 kwietnia w Warszawie ma się odbyć spotkanie szefów MSZ.
Audio
  • Spotkanie w stolicy Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Spotkanie w Mińsku wiceszefów MSZ krajów V4 i Partnerstwa Wschodniego
Spotkanie w Mińsku wiceszefów MSZ krajów V4 i Partnerstwa WschodniegoFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Czytaj też
rymaszeuski liabiedzka hubarewicz 1200 d.jpg
Apel do marszałków. Opozycja miała być w polskim Sejmie, jest w areszcie

- Partnerstwo Wschodnie ma już siedem, prawie osiem lat i sprawdziło się, o czym świadczy zainteresowanie tym programem wszystkich jego członków, w tym gospodarza dzisiejszego spotkania – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski podczas konferencji prasowej podsumowującej rozmowy w Mińsku.

Spotkanie wiceszefów dyplomacji państw V4 i Partnerstwa Wschodniego zostało zorganizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i białoruskiego przewodnictwa w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej (ISE).

Białoruś po raz pierwszy jest gospodarzem i współorganizatorem takiego spotkania w formacie regionalnym” – powiedział białoruski wiceminister spraw zagranicznych Aleh Krauczenka. „Umożliwiło ono rozmowę na temat możliwości i perspektyw współpracy, zarówno na poziomie państwa, jak i pomiędzy Partnerstwem Wschodnim a Grupą Wyszehradzką” – dodał.
Rozmowy dotyczyły realizacji wspólnych projektów w różnych dziedzinach, w szczególności modernizacji infrastruktury transportowej i współpracy transgranicznej, edukacji i współpracy na poziomie samorządów. „Dzisiejsze spotkanie to potwierdzenie, że niezależnie od różnic jest możliwość realizacji co najmniej kilku spraw, w których Partnerstwo Wschodnie może zbliżać nasze kraje” – mówił Ziółkowski. Dodał, że „z optymizmem oczekuje na spotkanie w Warszawie”.

12 kwietnia ma być spotkanie szefów MSZ

12 kwietnia w polskiej stolicy planowane jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, które będzie kontynuacją środowych rozmów, a jednocześnie przygotowaniem do listopadowego szczytu Partnerstwa w Brukseli.
Według informacji PAP strona polska chciałaby, aby spotkanie w Warszawie przyniosło konkretne inicjatywy w dziedzinie projektów infrastrukturalnych, zwłaszcza transgranicznych. Polskie MSZ chce, by w ich finansowanie włączyć także inne mechanizmy oprócz unijnej polityki sąsiedztwa, takie jak np. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny czy Bank Światowy.

Partnerstwo Wschodnie to działający od 2009 roku unijny program w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa skierowany do państw Europy Wschodniej. Obejmuje sześć państw – oprócz Białorusi są to Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan i Armenia.

Prawa człowieka

Komentując w rozmowie z PAP kwestię trwających na Białorusi od początku marca zatrzymań i aresztów uczestników protestów społecznych, wiceminister Ziółkowski wyraził „zaniepokojenie, że władze białoruskie w ten sposób reagują na protesty”. W czasie konferencji prasowej podkreślił, że odkąd w lutym 2016 roku UE i Polska zaczęły „ożywiać relacje z Białorusią, temat praw człowieka jest przez Polskę poruszany podczas wszystkich spotkań”.

ZOBACZ TAKŻE: KOMUNIKAT MSZ DLA PAP

MSZ: w Mińsku o współpracy krajów V4 i Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

– To spotkanie potwierdza, że jest sens utrzymywać Partnerstwo Wschodnie jako formułę współpracy, a także poszukiwać kolejnych projektów, do których Unia Europejska będzie przekonana – mówił wiceminister Marek Ziółkowski w Mińsku. Wiceminister Ziółkowski reprezentował Polskę podczas spotkania wiceministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz z okazji pierwszego w historii przewodnictwa Białorusi w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej. Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej otwierając spotkanie mówił o strategicznym położeniu państw Partnerstwa Wschodniego pomiędzy Unią Europejską a Rosją. – Mimo, że stanowi ono wyzwanie, powinno być postrzeganie raczej jako szansa na rozwój i budowę mostów, a nie jako zagrożenie – powiedział.

Sesję plenarną poprowadzili, jako współgospodarze ze strony Białorusi i Polski, wiceministrowie Oleg Krawczenko oraz Marek Ziółkowski. – Po raz pierwszy spotkanie w ramach Partnerstwa Wschodniego na szczeblu politycznym odbywa się w Mińsku. Także po raz pierwszy w historii Grupy Wyszehradzkiej organizujemy spotkanie wiceministrów z udziałem przedstawicieli wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceszef polskiego MSZ. Obaj wiceministrowie zaznaczyli ponadto, że ich priorytetem jest poszukiwanie punktów wspólnych pomiędzy różnymi ugrupowaniami w regionie. W trakcie sesji plenarnej dyskusja koncentrowała się wokół trzech obszarów: wzmocnienia współpracy pomiędzy władzami lokalnymi i regionalnymi, budowy sieci transportowych i współpracy transgranicznej oraz współpracy w dziedzinie edukacji. Rozmówcy zgodzili się, że współpraca w tych sektorach przyczynia się do zacieśniania więzi między państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Umożliwia też pokazanie obywatelom korzyści płynących ze zbliżania się państw PW do Unii Europejskiej.

Dużo uwagi poświęcono decentralizacji i roli władz lokalnych jako narzędzi modernizacji państwa. – Współpraca pomiędzy lokalnymi i regionalnymi władzami w kontekście Partnerstwa Wschodniego jest niezwykle ważna dla budowania silnych więzi pomiędzy ludźmi w naszych krajach – podkreślił wiceminister Ziółkowski. Podczas dyskusji na temat transportu rozmówcy zgodzili się, że należy modernizować infrastrukturę transportową w regionie, co pozwoli lepiej wykorzystać potencjał zarówno krajów Partnerstwa jak i UE. Z kolei w trakcie dyskusji na temat edukacji zaznaczono, że zacieśnienie współpracy między ośrodkami akademickimi i badawczymi wpływa na podniesienie poziomu nauki w regionie. Tematem rozmów były ponadto przygotowania do spotkania ministrów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, które odbędzie się 12 kwietnia br. w Warszawie. – Z optymizmem oczekuję na to spotkanie – podsumował wiceminister Ziółkowski.

PAP/IAR/agkm

Materiały o ostatnich protestach "Kto darmozjadem? - Aleksander Łukaszenka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycjoniści mieli być w Sejmie, a są w areszcie. Apel do marszałków Sejmu i Senatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 16:35
Mieli przyjechać do Polski do Sejmu – trafili do aresztu. Nie może być tak, że wobec osób zaproszonych przez polski parlament władza stosuje areszt – pisze przewodniczący zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. I apeluje o natychmiastową interwencję w sprawie ich zwolnienia, tak by mogli przyjechać na posiedzenie komisji spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sądy pracują w tempie stachanowców, fabryka represji". Taśmowe procesy. Białoruś: kolejny dzień sądów, ponad 100 zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 21:35
Sądy w Grodnie, Brześciu i Mohylewie skazały we wtorek kolejne osoby na kary aresztu lub grzywny za udział w protestach przeciwko dekretowi o pasożytnictwie. Na 15 dni aresztu skazano znanych blogerów. Do sądu wezwano kolejnych dwóch dziennikarzy Biełsatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żywie Biełaruś, chcemy wyborów"! Kolejne protesty na Białorusi: Mińsk, Grodno, Mohylew. Trzeci dzień taśmowych procesów, wyroki aresztu, napady na aktywistów, liczne zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 23:11
W Mińsku, w Grodnie, w Mohylewie odbyły się protesty - Białorusini zmian w kraju, pracy. Ludzie w stolicy Białorusi wołali "Żywie Biełaruś". "Wolności" - to tradycyjne hasła tych, którzy marzą o wolnej, demokratycznej, niepodległej, europejskiej Białorusi. Ludzie wołali też m.in. "Krym to Ukraina!".  Po protestach w Mińsku, Mohylewie aresztowano dziesiątki osób, niektóre niezwykle brutalnie.
rozwiń zwiń