Raport Białoruś

Posiedzenie Grupy Koordynacyjnej UE-Białoruś w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 23:59
Jako "bezwzględne i niewłaściwe” określili członkowie unijnej delegacji działania białoruskich władz podczas pokojowych protestów 25 marca. W Mińsku 4 kwietnia odbyło się trzecie spotkanie unijnych urzędników i władz Białorusi w ramach Grupy Koordynacyjnej UE-Białoruś.
Flagi UEzdjęcie ilustracyjne
Flagi UE/zdjęcie ilustracyjneFoto: Parlament Europejski

- Unijna delegacja podkreśliła, że działania władz, w tym stosowanie prewencyjnych zatrzymań przed protestami, a także ogromna liczba zatrzymań i kar aresztów wobec uczestników pokojowych protestów 25 marca, były bezwzględne i niewłaściwe, jak również, że taka skala ograniczeń wolności wypowiedzi i zgromadzeń przeczy ogłoszonej przez Białoruś polityce demokratyzacji i jej międzynarodowym zobowiązaniom – głosi wydany we wtorek komunikat przedstawicielstwa UE dotyczący spotkania Grupy Koordynacyjnej w białoruskiej stolicy.

Unijną delegacją kierował Thomas Mayr-Harting, dyrektor zarządzający ds. Europy i Azji Środkowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Na czele białoruskiej delegacji, w której składzie znaleźli się przedstawiciele różnych resortów, stał wiceminister spraw zagranicznych Aleh Krauczenka. 

Według komunikatu podczas wszystkich spotkań przedstawiciele delegacji przypominali, że dla kształtowania unijnej polityki wobec Białorusi kluczowe będą zdecydowane i nieodwracalne działania na rzecz poszanowania uniwersalnych fundamentalnych wolności, w tym wypowiedzi, zgromadzeń i mediów, praworządności i praw człowieka, włącznie z wprowadzeniem zakazu kary śmierci.

Przedstawiciele UE podkreślali także potrzebę pełnej przejrzystości i współpracy ze strony Białorusi w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jądrowego w związku z budową elektrowni atomowej w Ostrowcu.

O prawach człowieka

Podczas obrad, jak napisano w komunikacie, oddzielna sesja poświęcona była prawom człowieka i swobodom politycznym. Rozmawiano także o wielu tematach „ważnych dla społeczeństwa obywatelskiego”, jak „mobilność, kontakty międzyludzkie, handel, energia, kwestie celne, środowisko, badania, edukacja, standardy fitosanitarne, rolnictwo i bezpieczeństwo socjalne”.

Przedstawiciele części społeczeństwa obywatelskiego brali udział w części obrad. „To ważne, że mogliśmy brać udział w tym spotkaniu i wypowiadać się na każdy temat. Jeszcze ważniejsze jest to, że mogliśmy mówić o sytuacji praw człowieka na Białorusi i o tym, że nie można oddzielić ich od takich spraw jak polityka i gospodarka” – mówił we wtorek wieczorem podczas konferencji prasowej Aleh Hułak, szef Białoruskiego Komitetu Helsińskiego.

Delegacja UE zaprezentowała propozycję dotyczącą Priorytetów Partnerstwa UE i Białorusi ze szczególnym naciskiem na dobre zarządzanie, wzmacnianie instytucji i państwa prawa, mobilność i kontakty międzyludzkie, zgodnie z priorytetami uzgodnionymi przez wszystkich partnerów podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - pisze PAP.

Jak poinformowało w komunikacie białoruskie MSZ, w ramach obrad dyskutowano m.in. „o perspektywach dalszego rozwoju relacji Białorusi z UE, w tym uczestnictwie Białorusi w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego”.

Członkowie unijnej delegacji odbyli też oddzielne spotkania z przedstawicielami opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, a także z obrońcami praw człowieka.
Obrady Grupy Koordynacyjnej trwały od poniedziałku, a przedstawiciele UE spotkali się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem i wiceszefem prezydenckiej administracji Maksimem Ryżenkauem.

Grupa Koordynacyjna utworzona w 2016 r. obradowała po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w kwietniu i listopadzie ubiegłego roku.

Z Mińska Justyna Prus PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co będzie z Białorusią w 2017 roku? "Mamy obowiązek pomóc tym, którzy marzą o demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 10:33
Polska powinna zwracać pilniejszą uwagę na obszar posowiecki, by rozumieć zachodzące tam procesy. Warszawa powinna pozostać adwokatem Ukrainy i Białorusi na Zachodzie, a pomoc dla Białorusinów jest moralnym obowiązkiem Polski – takie stwierdzenia padały podczas debaty o Białorusi w Teatrze Polskim w Warszawie, połączonej z prezentacją książki dysydenta i więźnia politycznego Andreja Sannikaua.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz Franak Wiaczorka: los Białorusi rozstrzyga się w tych dniach, trzeba zatrzymać imperializm Kremla

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 23:59
Jeśli świat cywilizowany chce uratować Białoruś, zatrzymać rosyjski imperializm, a ja wiążę łukaszyzm z rosyjskim imperializmem, to trzeba działać teraz. Teraz jest moment, kiedy decyduje się los Białorusi – czy będzie częścią Europy według Jerzego Giedroycia, czy częścią rosyjskiego imperium. To decyduje się też w relacjach Mińska z Warszawą - ocenia w swoim komentarzu na blogu w portalu PolskieRadio.pl bialoruski działacz demokratyczny Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Białoruś weszła w turbulencje”. Politolog: białoruska władza krok za krokiem kona

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:20
Władza na Białorusi jest w martwym punkcie. Ona już dogorywa. Ale w jakim stanie jest obecnie społeczeństwo Białorusi? Odpowiedzialnie można będzie to ocenić po 25 marca – mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, jeden z najwybitniejszych niezależnych białoruskich komentatorów politycznych. W jego ocenie – okrągły stół na Białorusi może niestety się nie udać, jeśli władzy nie uda się do tego zmusić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: operator Biełsatu głoduje w celi na znak protestu. Napisz list do dziennikarzy za kratami

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 20:49
Dziennikarz Aleksander Barazienka ogłosił głodówkę. Zamknięto go w celi na 15 dni, za to że rzekomo "przeklinał", co oczywiście nie było prawdą. Za kratami są również inni niezależni dziennikarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nie będzie Dnia Darmozjada w urodziny Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:42
Na Białorusi nie będzie święta darmozjadów społecznych. Petycja skierowana w tej sprawie do parlamentu przez grupę obywateli została odrzucona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz Franciszak Wiaczorka: Białorusini jednoczą się w walce z lokalnym ZOMO, koniec miodowego miesiąca Zachodu z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 23:59
Aleksander Łukaszenka dokonał wyboru: starannie przygotował się  i spacyfikował manifestację w Dzień Woli. To wyzwoliło w ludziach gniew. Przy tym wszystkim ludzie zaczęli się sami organizować, bronili siebie nawzajem podczas manifestacji, bronili biało-czerwono-białej flagi przeciw zastępom OMON-u – zauważa działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka na swoim blogu. Ocenił, że Łukaszenka nie jest białoruskim Jaruzelskim, a -Janukowyczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Białorusi metody KGB na wzór metod sowieckich". Apel europosłów o przemyślenie polityki UE wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:28
Ponad 70 europosłów zaapelowało w środę do szefów instytucji UE i szefowej unijnej dyplomacji o "poważne przemyślenie" polityki wobec Białorusi w świetle ostatnich działań białoruskich władz wobec demonstrantów oraz aresztowań dziennikarzy i opozycjonistów. Podpisali się pod nim europosłowie z PiS i PO.
rozwiń zwiń