X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Trójmorze Plus? Azerbejdżan może oferować czwarte morze, a projekt może zaangażować Białoruś""

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 17:32
Projekt Trójmorza, wsparty w Warszawie przez wizytę prezydenta Donalda Trumpa, interesuje również Baku - uważa niezależny białoruski komentator Roman Jakowlewski. W jego ocenie, kwestie współpracy, zwłaszcza energetycznej, z państwem "czwartego morza" są poruszane w czasie spotkań z politykami Azerbejdżanu, a projekt może zmierzać ku koncepcji "czterech mórz", łącznie z Morzem Kaspijskim. Zwraca uwagę, że ten projekt, jak i plany chińskie w regionie, angażują Białoruś, a wykluczają obecność Rosji.
Stolica Azerbejdżanu, Baku
Stolica Azerbejdżanu, BakuFoto: pixabay.com

Choć Polska koncepcja Trójmorza tyczy się tylko państw Unii Europejskiej, to nie można wykluczać, że w tej koncepcji może pojawić się i czwarte morze. O tym mogą świadczyć wizyty prezydenta Azerbejdżanu Alima Alijewa w Rydze i w Warszawie. Kijów zaś i Mińsk są zainteresowane tym, by uniezależnić się od Moskwy – komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski.

Ekspert zaznaczył, że oprócz tego mamy jeszcze w regionie projekt chiński, obejmujący nie tylko Jedwabny Szlak. Przypomniał, że w Rydze szczyt chiński zgromadził 16 europejskich państw. Był tam i białoruski premier. - Te wszystkie projekty  są – tak bym powiedział - nierosyjskie. I Rosja w nich nie uczestniczy – zauważył. Roman Jakowlewski dodał, że tymczasem Białoruś jednak w pewnym sensie bierze udział lub może potencjalnie wziąć udział w tych inicjatywach.

Roman Jakowlewski, publicysta i obserwator niezależny białoruskiej polityki, uważa, że m.in. spraw energii mogły dotyczyć rozmowy prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki podczas ostatniego ich spotkania w Kijowie 21 lipca. Argumentuje, że obaj liderzy zainteresowani są dywersyfikacją dostaw energii. Ekspert zauważył,  że przed wizytą Łukaszenki ,w Kijowie był prezydent Azerbejdżanu. Według niego tworzony w taki sposób w regionie projekt można nazwać Trójmorzem Plus, bo  dochodziłby do do niego Alijew z Morzem Kaspijskim.

Roman Jakowlewski ocenia, że prezydent USA Donald Trump, kiedy był w Warszawie, faktycznie wsparł projekt Trójmorza i wsparł Polskę jak lidera regionalnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał i rosnący ekspert ropy i gazu z Ameryki do Europy i projekt ”azerbejdżańskiego południowego korytarza”, to patrząc na mapę widzimy, że Białoruś powinna w tym jakoś uczestniczyć w tym projekcie. Chociaż Moskwie się one bardzo nie podobają – ocenił.

Elektrownia atomowa

Ekspert przypomniał również, że problemem relacji Mińska z Wilnem jest powstająca elektrownia atomowa. Nie ma jednak solidarności międzynarodowej  z Litwą. Na przykład Łotwa chce kupować energię z tej siłowni. Polska obiecuje jej nie kupować.

Komentator polityczny dodał też, że jeśli chodzi o Polskę Białoruś nie wypełniła zobowiązań wobec Warszawy. Niiezarejestrowany wciąż jest Związek Polaków na Białorusi (niezależny), nie ma małego ruchu granicznego.

Zdaniem eksperta w najbliższym czasie można spodziewać się nacisków na Białoruś ze strony Kremla w sprawie budowy baz, prawdopodobnie rakietowych.

Komentator polityczny uważa też, że na Białorusi wiele się nie zmieniło, jeśli chodzi o standardy praw człowieka. Represjonowani są działacze demokratycznej opozycji, również niektórzy działacze niezależnych związków zawodowych. Zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację gospodarczą Białorusi.

***

Z Romanem Jakowlewskim, obserwatorem politycznych wydarzeń na Białorusi, rozmawiała Agnieszka Kamińska portal PolskieRadio.pl.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak