Raport Białoruś

Białoruś: dyplomaci państw UE i USA uczcili pamięć ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:44
Na uroczysku w Kuropatach obecni byli ambasadorowie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, a także UE i USA. Według szacunków historyków w bezimiennych zbiorowych grobach w Kuropatach może spoczywać nawet 250 tys. pomordowanych. 
Kuropaty. Na miejsce stalinowskich zbrodni, gdzie spoczywać może nawet 200 tysięcy osób, krzyże przynoszą zwykli Białorusini, mieszkańcy Mińska
Kuropaty. Na miejsce stalinowskich zbrodni, gdzie spoczywać może nawet 200 tysięcy osób, krzyże przynoszą zwykli Białorusini, mieszkańcy MińskaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Akredytowani w Mińsku dyplomaci z państw UE oraz z USA uczcili we wtorek pamięć straconych przez NKWD ofiar represji politycznych z czasów ZSRR.

Dyplomaci zapalili znicze i złożyli kwiaty przed symbolicznymi upamiętnieniami w lesie w Kuropatach, gdzie od lat 30. ubiegłego wieku do początku wojny niemiecko-sowieckiej rozstrzeliwano niewinnie skazanych ludzi, uznanych za wrogów ZSRR.

Według różnych szacunków w zbiorowych dołach śmierci w Kuropatach mogą znajdować się szczątki nawet 250 tys. ofiar.

Spoczywają tam obywatele różnych narodowości, oprócz Białorusinów to m.in. Polacy, Rosjanie, Żydzi, Litwini.

Uroczysko w Kuropatach ma status państwowego zabytku, ale nie stworzono tam dotąd oficjalnego miejsca pamięci.

Aleksander Łukaszenka nigdy nie odwiedził Kuropat. Chociaż historycy szacują, że w latach 1917-1953 ofiarami represji politycznych na terenie BSRR było od 600 tys. nawet do 1,5 mln ludzi, współczesna Białoruś nie wprowadziła do państwowego kalendarza ich upamiętnienia. Społeczeństwo obywatelskie i środowiska opozycyjne obchodzą co roku 29 października nieoficjalny Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Anulowany Dzień Niepodległości, pomniki Stalina, święto rewolucji. Łukaszenka konserwuje bolszewickie fundamenty "homo sovieticus”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:55
Bolszewicy potrzebowali punktów zerowych, fundamentów, na których budowało się nową jakość, homo sovieticus. Te fundamenty betonuje się i sztucznie konserwuje do dziś u nas na Białorusi. Już tylko tutaj dniem wolnym od pracy jest Dzień Wielkiej Rewolucji Październikowej – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wincuk Wiaczorka, filolog, działacz, polityk demokratyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser filmu o zbrodniach NKWD: Kuropaty to Katyń Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 23:59
Alaksiej Turowicz jest twórcą filmu "Żółty piaseczek”, opartego na opowiadaniu Wasila Bykaua, poświęconego masowym represjom NKWD na terytorium Białorusi. 16 września w Mińsku odbędzie się jego premiera.
rozwiń zwiń