Raport Białoruś

Białoruś: obława na liderów opozycji, są za kratami. Szykowali marsz na Dzień Woli

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 20:08
W areszcie są m.in. Uładzimir Niaklajeu, Maksim Winiarski i Wiaczesław Siwczyk. Inny znany lider opozycji, Mikoła Statkiewicz jest jeszcze na wolności - ale, jak podaje Radio Swaboda, jest pilnowany przez milicję, czekającą pod domem. Aresztowano liderów opozycji demokratycznej, którzy współorganizowali demonstrację na 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego niezależnego białoruskiego państwa.
Audio
  • Zatrzymanie polityków opozycji demokratycznej. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Tak wyglądała demonstracja 25 marca w Mińsku w zeszłym roku  - skończyła się licznymi aresztowaniami
Tak wyglądała demonstracja 25 marca w Mińsku w zeszłym roku - skończyła się licznymi aresztowaniamiFoto: Andrei Bortnikau / Shutterstock.com

To najpewniej prewencyjna operacja służb specjalnych przed zapowiedzianą na najbliższą niedzielę demonstracją oponentów władz w Mińsku. Władze Białorusi tego rodzaju akcje przeprowadzają bardzo często przed manifestacjami niezależnych środowisk.

O zatrzymaniu Wiaczesława Siwczyka informuje współprzewodnicząca jego partii, Ruchu Solidarności "Razem", Alena Tałtstaja. Działacza zatrzymano w pobliżu jego domu i przewieziono go na posterunek rejonu Centralnego Mińska. Obecnie ma znajdować się w areszcie przy ulicy Akreścina, tak informuje działacz Ihar Lialkau. Matka Wiaczesława Siwczyka, Halina Siwczyk, jest przekonana, że opozycjonistę zatrzymano, by nie mógł wziąć udziału w demonstracji 25 marca.

Według Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", zatrzymani zostali także Maksim Winiarski z ruchu "Europejska Białoruś" i poeta, pisarz, Uładzimir Niaklajeu. Niaklajeu, jak pisze agencja prasowa BelaPAN, znajduje się w areszcie przy ulicy Akreścina - tak przekazała agencji żona polityka, Wolha.

Z kolei portal TUT.by pisze, że Maksima Winiarskiego 21 marca skazano na 10 dni aresztu za akcję solidarności z dziennikarzami zablokowanego przez władze Białorusi portalu internetowego Karta'97 (charter97.org).

25 marca to największe święto opozycji białoruskiej. W tym roku przypada tego dnia proklamownie 100-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej - ten dzień białoruskie niezależne środowiska uznają za swój Dzień Niepodległości, jako próbę utworzenia samodzielnego państwa. Rząd utworzony wówczas udał się na emigrację i kontynuowany jest po dziś. Władze nie obchodzą tego święta. W Dzień Woli odbywały się wielkie demonstracje, w niektórych latach zakończone bardzo licznymi aresztowaniami. 

Wiaczesław Siwczyk działa w ruchu niepodległościowym i demokratycznym Białorusi od ponad 20 lat. Był wielokrotnie aresztowany, zatrzymywany, karany ogromnymi grzywnami. Uładzimir Niaklajeu jest znanym na całym świecie poetą i pisarzem, byłym kandydatem opozycji na prezydenta, został pobity podczas tzw. wyborów prezydenckich w 2010 roku. Maksim Winiarski to członek ruchu "Europejska Białoruś", również wielokrotnie trafiał do aresztu za udział w pokojowych manifestacjach opozycji. 

W tym roku na 25 marca zaplanowano koncert i wiec, na które, co wyjątkowe, wydano zgodę. Jednak część opozycji chciała jak co roku zorganizować marsz ulicami Mińska - na to władze się nie zgodziły.

Władze Białorusi w ideologii państwowej, obowiązkowo wykładanej m.in. na uniwersytetach i chronionej przed "wypaczeniami" przez specjalnych urzędników państwowych, ideologów, opierają się na poradzieckiej wizji historii. 

Radio Svaboda PolskieRadio.pl/ PAP/IAR/Agnieszka Marcela Kamińska


WIADOMOŚCI O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak