Raport Białoruś

Kilkaset osób na poświątecznym spotkaniu ZPB w Mińsku. "Okazja do integracji"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 07:00
W stolicy Białorusi odbyło się powielkanocne spotkanie Polaków z Mińska i okolic. Ponad 200 osób mogło spróbować potraw narodowych i posłuchać polskiej muzyki. Zorganizował je nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi.  
Audio
  • Spotkanie Związku Polaków na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Spotkanie poświąteczne Związku Polaków na Białorusi
Spotkanie poświąteczne Związku Polaków na BiałorusiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Helena Marczukiewicz, prezes mińskiego obwodowego oddziału Związku Polaków na Białorusi. nieuznawanego przez miejscowe władze powiedziała Polskiemu Radiu, że takie spotkania pomagają integrować środowisko.

- Wielkanoc dla nas Polaków żyjących na Białorusi to wielkie święto. Jest możliwość spotkania, zobaczenia ludzi i odczucia tego święta -powiedziała polska aktywistka. Helena Marczukiewicz zwróciła uwagę, że oprawę muzyczną zapewnili miejscowi polscy muzycy, w tym młodego pokolenia.

- Gdy człowiek chce śpiewać i zna polskie piosenki, staramy się, żeby nowi ludzie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, bo każdy tego chce - mówi Helena Marczukiewicz.

Podkreśliła, że już niedługo na początku maja odbędą się kolejne spotkania środowiska polskiego w Mińsku w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz święta Konstytucji 3 maja.

IAR/agkm


Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: studniówki szkół społecznych przy Związku Polaków i Macierzy Szkolnej [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:14
Uczniowie polskich szkół społecznych istniejących w Grodnie na zachodniej Białorusi bawili się na balach studniówkowych. Imprezy tradycyjnie rozpoczęły się od poloneza. Potem maturzyści pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców kontynuowali zabawę do późnych godzin wieczornych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Celem była sowietyzacja". Grodno: upamiętniono 78. rocznicę deportacji Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 12:43
Na Białorusi upamiętniono 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W kościele katedralnym w Grodnie odprawiono nabożeństwo. Uczestniczyli w nim Polacy mieszkający w tym mieście oraz polscy dyplomaci i delegacje z Polski, między innymi z Częstochowy. Po nabożeństwie okolicznościowe uroczystości zorganizował Związek Polaków na Białorusi nieuznawany przez miejscowe władze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaziuki w Grodnie. Palma grodzieńska to dziś wielka rzadkość: niewielu umie ją przygotować

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 12:00
W Grodnie odbywają się Kaziuki. Jarmark odpustowy twórców ludowych, organizowany w dniu świętego Kazimierza został odrodzony 17 lat temu przez Związek Polaków na Białorusi. Z czasem zwyczaj organizowania Kaziuków przejęły również lokalne władze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: 7 uczniów z Białorusi pojedzie na Olimpiadę Polonistyczną do Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 14:33
Profesor Anna Kieżuń z Uniwersytetu w Białymstoku, będąca szefową jury konkursu, ma nadzieję, że uczestnicy z Białorusi wykażą się na międzynarodowej olimpiadzie w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Grodnie zaprezentowano książkę o obrońcy miasta w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 12:03
Polski publicysta, naukowiec i pisarz Piotr Kościński przedstawił mieszkańcom Grodna swoją najnowszą książkę "Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” . Publikacja opowiada o majorze Benedykcie Serafinie, faktycznym dowódcy obrony Grodna w 1939 roku przed sowiecką agresją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystanek Historia w Grodnie już po raz drugi: Florian Czarnyszewicz, autor "Nadberezyńców"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 18:19
Polacy mieszkający na Białorusi mogli zapoznać się z postacią Floriana Czarnyszewicza, autora książki "Nadberezyńcy".  Czarnyszewicz opisywał losy Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim na terenach między Dnieprem i Berezyną na tle rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej i w końcu powstania na tych terenach sowieckiej Białorusi. To już drugi Przystanek Historia w Grodnie. IPN zamierza organizować takie spotkania co kwartał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: apel Związku Polaków o nowe klasy z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 17:00
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze, apeluje do władz oświatowych w Grodnie o więcej klas pierwszych w Szkole Polskiej. Kierownictwo Związku przekazało do kuratorium oświaty w Grodnie petycję w tej sprawie podpisaną przez rodziców. Jeśli nadal będą tylko dwie pierwsze klasy, to nie wszystkie chętne dzieci zostaną do nich przyjęte.
rozwiń zwiń