X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Rosja chce pogłębiać integrację z Białorusią. Putin w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 09:00
O konieczności usunięcia barier we wzajemnym handlu i uregulowaniu kwestii wspólnej granicy mówił podczas spotkania z Władimirem Putinem w Mińsku Aleksander Łukaszenka. Rosja chce pogłębiać integrację z Białorusią i rozwijać państwo związkowe – zapewnił Putin. 
Audio
  • Putin w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
W Mińsku miały miejsce obrady Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Fot. PAPEPAEKATERINA SHTUKINA  SPUTNIK  GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL
W Mińsku miały miejsce obrady Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Fot. PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOLFoto: PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

- Musimy usunąć wzajemne bariery i ograniczenia (we współpracy handlowej – PAP), a także stworzyć równe warunki konkurencji – mówił we wtorek białoruski prezydent na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej, głównego organu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. 

Łukaszenka odniósł się w ten sposób do wprowadzanych przez Rosję barier na import białoruskiej żywności, m.in. mięsa i wyrobów mleczarskich. Rosja, inicjując ograniczenia, powołuje się na ekspertyzy Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru), według którego w białoruskiej żywności dochodzi do przekroczeń norm zakazanych substancji. 

Łukaszenka wskazał, że nie powinno się przenosić tego typu problemów w relacjach dwustronnych „do innych formatów integracyjnych”, czyli np. na forum Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. - Jeśli jakieś problemy przeszkadzają naszym relacjom, trzeba je rozwiązywać tu i teraz – ocenił. 

Łukaszenka poruszył także kwestię przekraczania przez podróżnych białorusko-rosyjskiej granicy. Rosja wprowadziła jednostronne kontrole na granicy, która wcześniej – w ramach państwa związkowego – była otwarta. 

- Pojawiają się kwestie, dotyczące na przykład trybu przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej. Porozumieliśmy się, że w najbliższym czasie rozwiążemy ten problem – powiedział Łukaszenka. „W warunkach, gdy konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej, odnosimy się ze zrozumieniem do wprowadzenia przez Rosjan elementów kontroli granicznych. Oczekujemy jednak, że wszystkie pozostałe kwestie trzeba uregulować – dodał. 

Putin o gazie i handlu

Rosyjski prezydent podkreślił w czasie szczytu państwa związkowego, że Rosja jest zainteresowana pogłębianiem integracji politycznej i gospodarczej w ramach tej struktury. 

Putin wskazał również, że „w obliczu niezadowalającego stanu technicznego innych tras eksportu rosyjskich surowców, w szczególności gazu, do Europy, droga przez Białoruś nabiera dużego znaczenia”. 

Ocenił również, że „przy utrzymaniu pozytywnej dynamiki” wymiana handlowa między Białorusią i Rosją może wzrosnąć do 50 mld dolarów rocznie. 

W ubiegłym roku, po wcześniejszym spadku, wymiana handlowa pomiędzy Rosją i Białorusią wzrosła o 23,5 proc. – do 32,4 mld dolarów. 

„Rosja i Białoruś nastawione są na wzmacnianie strategicznego partnerstwa" – powiedział Putin dziennikarzom po zakończeniu spotkania. 

W czasie posiedzenia zatwierdzono program wspólnych działań w dziedzinie polityki zagranicznej na lata 2018-19, omawiano również kwestie dotyczące współpracy wojskowej. 

Putin oświadczył też, że rosyjsko-białoruska współpraca w dziedzinie energetycznej będzie się rozwijała. "Rosja do 2020 roku zainwestuje około dwóch i pół miliarda dolarów w modernizację białoruskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa oraz ponad miliard dolarów w budowę dodatkowych podziemnych zbiorników gazu" - zapowiedział rosyjski przywódca.
Władimir Putin dodał, ze mając na uwadze niezadowalający stanu technicznego innych tras eksportu rosyjskich surowców do Europy, w szczególności gazu, "droga przez Białoruś nabiera dużego znaczenia".

PAP/IAR/agkm

 
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak