X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Sąsiedztwo jest kluczową kategorią". Białoruś: ambasador RP Artur Michalski złożył listy uwierzytelniające

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:00
Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski złożył we wtorek listy uwierzytelniające na ręce Aleksandra Łukaszenki. Ceremonia odbyła się w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Powiedziałem, że sąsiedztwo jest kluczową kategorią, przez którą powinniśmy patrzeć na wszystkie inne sprawy. My jesteśmy sąsiadami - Polacy i Białorusini - i powinniśmy rozwijać jak najwięcej kontaktów w bardzo różnych dziedzinach - mówił Polskiemu Radiu.
Audio
  • Łukaszenka do ambasadora. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ambasador RP na Bialorusi Artur Michalski
Ambasador RP na Bialorusi Artur MichalskiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Oprócz szefa polskiej placówki dyplomatycznej w uroczystości wzięli udział ambasadorowie dziewięciu państw. 

Po zakończeniu ceremonii tradycyjnie odbyła się krótka rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką dotycząca relacji dwustronnych. - Jest to ważny moment – mówił o uroczystości ambasador Artur Michalski.

- Prezydent Białorusi wspomniał o sąsiedztwie, ja też mówiłem, że jest to kluczowa kategoria, przez którą powinniśmy patrzeć na nasze relacje – dodał. 
Przemawiając w czasie ceremonii, Łukaszenka podkreślił, że Białoruś jest krajem nastawionym pokojowo. - To najważniejsza cecha naszej polityki zagranicznej – oświadczył. 

- Wchodzą w to takie pojęcia, jak wielowektorowość, zrównoważenie, pragmatyzm i konsekwencja. Jesteśmy zwolennikami dialogu we wszystkich kwestiach międzynarodowych, a na otwartość, szczerość i szacunek odpowiemy tym samym – dodał. 

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że budowa dobrosąsiedzkich relacji z Polską jest priorytetem dla władz Białorusi. Przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Polski Artura Michalskiego stwierdził, że Białoruś i Polskę łączy nie tylko wspólna granica i współpraca gospodarcza ale również -jak się wyraził - "wspólna odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo w regionie”. 

Oznajmił również, że współpracy należy nadać stabilny i konsekwentny charakter. Zadeklarował, że Mińsk jest do tego gotowy. Z kolei nowy ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski powiedział Polskiemu Radiu, że w trakcie ceremonii również zwrócił uwagę na znaczenie sąsiedztwa dla rozwoju obustronnych relacji.

- Powiedziałem, że sąsiedztwo jest kluczową kategorią, przez którą powinniśmy patrzeć na wszystkie inne sprawy. My jesteśmy sąsiadami - Polacy i Białorusini - i powinniśmy rozwijać jak najwięcej kontaktów w bardzo różnych dziedzinach - podkreślił dyplomata.

Ósmy polski ambasador na Białorusi

Artur Michalski jest ósmym ambasadorem Polski w niepodległej Białorusi. Wcześniej był ambasadorem Polski w Mołdawii i pracował w polskich placówkach dyplomatycznych w Moskwie i Ottawie. 

Artur Michalski otrzymał nominację prezydenta Andrzeja Dudy na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Republice Białorusi z rąk ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza 17 maja br. 

12 czerwca dyplomata złożył kopie listów uwierzytelniających białoruskiemu szefowi dyplomacji Uładzimirowi Makiejowi. 

Jak informowało na swojej stronie MSZ RP, Michalski jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW). 
W latach 1991-96 Michalski pełnił funkcję II, a następnie I sekretarza w ambasadzie RP w Moskwie; w latach 1996-97 kierował Działem Rosyjskim w Ośrodku Studiów Wschodnich - wynika z informacji resortu. W latach 1997-2000 pracował w Departamencie Europy Wschodniej MSZ. W latach 2000-2004 był I sekretarzem, a następnie radcą w ambasadzie RP w Waszyngtonie. 

Od 2004 do 2006 r. pracował w Departamencie Ameryki MSZ. W latach 2006-2010 pracował w ambasadzie RP w Ottawie, gdzie m.in. pełnił funkcję kierownika placówki. Po powrocie do MSZ pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a następnie dyrektora Departamentu Wschodniego. 

W latach 2012-17 Michalski był ambasadorem RP w Mołdawii, a od sierpnia 2017 r. był dyrektorem Departamentu Wschodniego MSZ. 

Wcześniej ambasadorem RP na Białorusi był Konrad Pawlik, który skończył swoją misję z końcem stycznia. Pełnił ją od marca 2016 r. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ: ambasador RP na Białorusi kończy misję na własny wniosek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:41
Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik skończy swoją misję z końcem stycznia br. - poinformował PAP szef biura prasowego MSZ Artur Lompart. Jak dodał, decyzję w tej sprawie podjął b. szef MSZ Witold Waszczykowski na prośbę samego Konrada Pawlika.
rozwiń zwiń