X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Uroczystości w Budsławiu, białoruskiej Częstochowie. "Młodzi nadzieją Kościoła i społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 11:00
Rozpoczęły się dwudniowe uroczystości religijne w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. Do białoruskiej Częstochowy dotarło już kilkanaście grup pielgrzymów. Tegoroczne uroczystości w sanktuarium odbywają się w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Budsławskiej koronami, które błogosławił papież Jan Paweł II. 
Audio
  • Uroczystości w Budsławiu. Relacja Włodzimierza Paca z Budsławia (IAR)
Uroczystości religijne w Budsławiu, zwanym białoruską Częstochową
Uroczystości religijne w Budsławiu, zwanym białoruską CzęstochowąFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Przybyłych do Budsławia przed wejściem do bazyliki Najświętszej Maryi Panny wita ksiądz Wiktar Burłaka. Kustosz miejscowego sanktuarium powiedział Polskiemu Radiu, że co roku przybywa około 30 tysięcy pielgrzymów. 

"Przychodzą ludzie aby zawierzyć swoje życie Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Budsławskiej. Przeważnie przyjeżdżają ludzie z Białorusi ale również z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji - z całego regionu" - mówi duchowny. 

Pielgrzymi idą grupami rozśpiewani nie zważając na padający deszcz i chłód. Jana Czajko z Lidy szła pieszo w swojej czwartej pielgrzymce przez 9 dni. Jak mówi droga była bardzo trudna ze względu na pogodę. 

"Z początku padały deszcze. Potem było bardzo upalnie. I teraz znowu mamy deszcz. Jednak wszyscy dotarli do Budsławia radośnie. W tym roku mamy 34 pielgrzymów którzy szli po raz pierwszy. W sumie w naszej grupie przyszło 100 osób" - mówi Jana, która studiuje w Polsce. 

"Młodzi nadzieją Kościoła i społeczeństwa"

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu znajduje się około 150 kilometrów na północ od Mińska. Motto tegorocznego spotkania białoruskich katolików brzmi: "Młodzi nadzieją Kościoła i społeczeństwa". Ksiądz Jury Sańko, rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że wierni będą też wspominać ważne wydarzenie z życia sanktuarium w Budsławiu.

"W tym roku obchodzimy 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Budsławskiej papieskimi koronami, której dokonał ksiądz kardynał świętej pamięci Kazimierz Świątek"- powiedział duchowny.

W nocy z niedzieli na poniiedziałek odbyła się procesja wiernych ze świecami i kopią obrazu Matki Bożej Budsławskiej.

W uroczystościach mają wziąć udział arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików i arcybiskup Gabor Pinter, nuncjusz apostolski na Białorusi.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: za ZSRR jeden kapłan musiał odprawić rezurekcje w kilku kościołach

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 06:00
Na Białorusi w czasach istnienia Związku Radzieckiego, gdy komunistyczne władze zwalczały religię, większość kościołów była zamknięta. Jeden ksiądz najczęściej pełnił posługę w kilku świątyniach. Z tego powodu procesje rezurekcyjne odbywały się czasem nawet po południu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: najstarsza parafia katolicka remontuje kościół

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 16:51
Parafia Świętej Trójcy - Świętego Rocha w Mińsku, najstarsza katolicka parafia w stolicy Białorusi, rozpoczęła w internecie zbiórkę pieniędzy na dokończenie remontu budynku świątyni. Pierwszy drewniany kościół na Górze Troickiej wzniósł król Władysław Jagiełło. 
rozwiń zwiń