X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia” także w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 09:00
Z udziałem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i ambasadora RP na Białorusi odbyło się w sobotę w Grodnie Narodowe Czytanie "Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Patronami przedsięwzięcia byli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. 
Audio
Narodowe Czytanie Przedwiośnia w Grodnie
Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze zwróciła uwagę, że czytanie "Przedwiośnia" w roku stulecia odzyskania niepodległości Polski jest symboliczne. - To wpisuje się w tą symbolikę odzyskania niepodległości - mówi Andżelika Borys. Z kolei Teresa Kryszyń, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej mówi, że dylematy opisane w "Przedwiośniu" są aktualne dla polskiej młodzieży na Białorusi. - Kiedy czytamy to widzimy, że nasza młodzież ma również odpowiedzieć na pytanie czy uczyć się tylko języka państwowego czy nauczyć się również języka polskiego , co wybrać, gdzie zostać , po jakiej stronie być? - powiedziała. 

W czytaniu "Przedwiośnia" w Grodnie uczestniczyli działacze polskich organizacji społecznych na Białorusi, kombatanci Armii Krajowej, polscy dyplomaci pracujący na Białorusi i miejscowa polska młodzież. - Narodowe Czytanie jednoczy Polaków – mówiła w Grodnie wicemarszałek Maria Koc, podkreślając, że inicjatywa ma "piękny, wspólnotowy charakter”, odbywa się w niemal trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie, w 133 krajach, "a nawet na Antarktydzie”. 

Wicemarszałek Koc powiedziała Polskiemu Radiu, że takie akcje pomagają integrować naszych rodaków. Polacy w tym dniu stanowią wielką narodową wspólnotę. - To jest dla mnie wielki zaszczyt i wielkie szczęście. Ja bardzo chętnie przyjeżdżam do Grodna po to żeby się spotykać z moimi rodakami i ta okazja jest tak szczególna by być razem - powiedziała wicemarszałek Senatu.

Wspólne czytanie zorganizowały Konsulat Generalny RP w Grodnie, Związek Polaków na Białorusi i Polska Macierz Szkolna. 

- "Przedwiośnie" to nie tylko najważniejsza książka Stefana Żeromskiego, ale być może i najważniejsza polska książka XX wieku” – oceniła Koc. Jak wskazała, opisuje ona początki tworzenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, niespełnione marzenia o szklanych domach, ale też pokonywanie trudności i walkę o wolną Polskę. 

Marszałek Koc przypomniała, że Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski i od tamtej pory popularność tej inicjatywy ciągle rośnie. 

- Żeromski był wnikliwym obserwatorem. Starał się krytycznie spojrzeć także na nasze wady i przywary. To także jest potrzebne, żeby nie powtarzać błędów z przeszłości – podkreśliła Koc. 

- Chcemy pokazać, że Żeromski jest ciągle aktualny, nie starzeje się – mówiła Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej. 

- Rozterki, które przeżywał młody Cezary Baryka, i dzisiaj są udziałem wielu ludzi, którzy żyją poza Polską. Nie ma obowiązku bycia Polakiem, ale chcemy, żebyście wszyscy czuli się Polakami – mówił konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.


Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Czytanie w konsulacie

W siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie licznie zgromadzili się miejscowi Polacy i zaprzyjaźnieni mieszkańcy miast, a w zorganizowanym tam teatralizowanym widowisku wzięli udział m.in. marszałek Koc, ambasador Artur Michalski i inni dyplomaci, białostoccy aktorzy teatralni, uczniowie ze szkół polskich w Grodnie. 

Uczestnicy spotkania podkreślali, że miało ono wyjątkowy charakter i oprawę artystyczną. W komitecie organizacyjnym Narodowego Czytania w Grodnie były trzy nauczycielki - Andżelika Orechwo z ZPB, Irena Czerniak z PMS i Anna Kietlińska ze Wspólnoty Polskiej. 

W niedzielę wicemarszałek Maria Koc odwiedzi szkołę polską nr 36 w Grodnie, a także weźmie udział w rozpoczęciu roku w Liceum Społecznym im. Elizy Orzeszkowej przy PMS. 

PAP/IAR/agkm


Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak