Raport Białoruś

Rozbudowa przejścia z Białorusią z lądowiskiem helikopterów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 19:00
Z UE i budżetu państwa będzie sfinansowana rozbudowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce w Podlaskiem. Jest już zawarta umowa na dotację w tej sprawie. 

Z UE z Programu Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020 ma pochodzić ponad 5,3 mln euro, z budżetu państwa 590 tys. euro - poinformował we wtorek PAP Podlaski Urząd Wojewódzki. Wartość prac budowlanych szacowana jest na ponad 5,6 mln euro. 

Umowa w tej sprawie pomiędzy ministerstwem inwestycji i rozwoju, a wojewodą podlaskim, była zawarta z końcem listopada, we wtorek ukazały się w prasie ogłoszenia w tej sprawie. 

Do końca stycznia 2019 r. w ramach realizacji projektu ma być zawarte porozumienie o współpracy z partnerem projektu - Państwowym Komitetem Ceł Republiki Białoruś w Mińsku, w drugiej połowie stycznia natomiast mają być ogłoszone przetargi na tę inwestycję: na prace budowlane oraz inżyniera kontraktu - poinformowała PAP Sylwia Taha-Borowik z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Realizacja projektu zaczęła się w grudniu i potrwa trzy lata. 

Program Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Jak informował wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki, przejście kolejowe w Siemianówce będzie rozbudowane w trybie pozakonkursowym, jako duża inwestycja przewidziana do dofinansowania z programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Ma to być kolejny etap rozbudowy tego przejścia, które pierwszą modernizację przeszło cztery lata temu, a ruch kolejowy w tym miejscu, przewóz towarów, zwiększa się. 

W ogłoszeniu o podpisaniu umowy można przeczytać, że powstanie m.in. budynek administracyjny na potrzeby obsługi przejścia, lądowisko dla helikopterów, kładka obserwacyjna, będzie zamontowana waga kolejowa, urządzenia do kontroli cystern i wagonów, urządzenia do monitoringu torów i terenu przejścia. 

Główny cel inwestycji to szybsza odprawa towarów, co jest ważne dla przedsiębiorców, zachęcanie ich do przewożenie jak największej ilości towarów koleją, a także monitoring przewożonych towarów. Wszystko ma też służyć rozwojowi pogranicza polsko-białoruskiego.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: od rosyjskiej bazy lepsze będą rakiety

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 12:30
Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z grupą amerykańskich analityków zaznaczył, że jeśli NATO będzie "straszyć", rozmieszczając bazy w Polsce lub w inny sposób to Białorusi potrzebna będzie skuteczniejsza broń. Jednocześnie zapewniał, że rosyjskiej bazy na Białorusi nie trzeba. - Chce wsparcia od Zachodu, ale bez warunków - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu.
rozwiń zwiń