Raport Białoruś

"Mickiewicz jest dla nas gwiazdą betlejemską". Kolędy przy pomniku w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:40
W stolicy Białorusi, Mińsku, odbyło się kolędowanie przed pomnikiem Adama Mickiewicza. W przypadającą 24 grudnia 220. rocznicę urodzin polskiego wieszcza jego wielbiciele przynieśli pod pomnik czerwone róże, zapalili znicze, recytowali jego twory i śpiewali kolędy po polsku i białorusku.
Audio
  • Kolędowanie przy pomniku wieszcza. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Pomnik Adama Mickiewicza w Mińsku
Pomnik Adama Mickiewicza w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Następnie przeszli przed pomnik wieszcza wraz z proboszczem świątyni. Ksiądz Uładzisłau Zawalniuk powiedział Polskiemu Radiu, że Adam Mickiewicz łączy ludzi.  - Mickiewicz, ta data, to wydarzenie nas jednoczy. To człowiek który należy do wszystkich. Tu odczuwa się jego wielki, wielki duch - powiedział duchowny. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele białoruskiego związku pisarzy, stowarzyszeń twórczych i kulturalnych, organizacji polonijnych, władz Mińska oraz Ambasady RP.

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

- Mickiewicz jak mało kto łączy Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narody regionu - powiedział proboszcz parafii św. Heleny i św. Szymona ks. Uładzimir Zawalniuk, inicjator przedsięwzięcia.
- Urodzony w Zaosiu pod Nowogródkiem stał się częścią dziedzictwa całej ludzkości dzięki swej genialnej poezji. Zarazem bez Mickiewicza nie da się zrozumieć tych ziem - dodał.

Od 11 lat w każdą wigilię po mszy świętej w kościele św. Szymona i św. Heleny w samo południe orszak kolędujących wiernych rusza pod nieodległy pomnik Mickiewicza. Tam składane są kwiaty i zapalane znicze ku czci wieszcza, czytane są jego wiersze w różnych językach, składane są również życzenia i zgromadzeni dzielą się opłatkiem, podśpiewując kolędy. - Ta uroczystość łączy Polaków i Białorusinów, a także ludzi różnych wyznań i nawet niewierzących - dodaje ksiądz Zawalniuk.

"Jest dla nas gwiazdą betlejemską"

Kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza złożyła również Helena Marczukiewicz, prezes mińskiego obwodowego oddziału Związku Polaków na Białorusi, nie uznawanego przez miejscowe władze. - Ten pomnik, to miejsce zbiera nas Polaków. Mickiewicz jest dla nas gwiazdą betlejemską - powiedziała Marczukiewicz. 

- To jest taka nasza Wigilia w szerszym gronie, zanim pójdziemy na Wigilię do swoich domów - zaznaczyła.

"Nie zapominał, po co przyszedł na świat"

Z kolei Anatol Butewicz, wiceprzewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury zwrócił uwagę, że poeta opisywał w swoich tworach swoje strony rodzinne, które obecnie znajdują się na terenie zachodniej Białorusi. - Zarówno w swojej twórczości jak i działalności Mickiewicz, nigdy nie zapominał skąd on pochodził, kim jest i po co przyszedł na ten świat -powiedział Butewicz. 

- Czasem pojawia się pokusa, żeby zawłaszczać Mickiewicza, której ulegają wszystkie nasze narody, ale dla mnie ważne jest, że pisząc po polsku, wysławiał piękno ziem, z których pochodził - powiedział Anatol Butewicz, wiceprezes Białoruskiej Fundacji Kultury. 

Uczestników uroczystości pozdrowił Marcin Wojciechowski, zastępca Ambasadora RP na Białorusi.

Dziękuję państwu za pamięć o Mickiewiczu i jego twórczości, a także za to, że w taki dzień jak Wigilia znajdujecie czas, żeby spotkać się pod pomnikiem wieszcza - mówił Marcin Wojciechowski, zastępca ambasadora RP w Mińsku, życząc wszystkim zebranym wesołych świąt.

Spotkanie zakończyło się dzieleniem się opłatkiem i składaniem życzeń spokojnych świąt Bożego Narodzenia. 

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: wierni mają zakaz udziału w nabożeństwach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:00
Prawosławni Białorusini nie mają prawa uczestniczyć w nabożeństwach nowo utworzonej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Białoruska Cerkiew, która podlega moskiewskiemu patriarchatowi, nie uznaje Cerkwi Prawosławnej Ukrainy jako kanonicznej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wzrasta presja Rosji na Białoruś". Mińsk ma problemy finansowe, Kreml mówi o ścisłej integracji Moskwy i Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:45
- Sądzę, że scenariusz krymski wobec Białorusi jest obecnie omawiany przez Kreml śmielej niż wcześniej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi, dysydent Andrej Sannikau. Polityk musiał opuścić Białoruś przed kilku laty w związku z prześladowaniami, był represjonowany, spędził kilka lat w więzieniu po wyborach 2010 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media w Rosji: Putin przeprowadzi z Łukaszenką poważną rozmowę

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:35
 - Aleksander Łukaszenka chce wybiórczo traktować umowę o państwie związkowym i kontynuować zachowanie osoby będącej na utrzymaniu, bez ponoszenia żadnych strat społecznych i politycznych, które byłyby nieuniknione w przypadku pogłębionej integracji Rosji i Białorusi – pisze dziennik "Kommiersant”, cytując źródło w rządzie Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja odrzuciła propozycje Białorusi w sprawie rekompensat za straty Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 06:50
Łukaszenka na naradzie rządowej w poniedziałek powiedział, że Rosja wcześniej obiecała kompensować Białorusi straty, wynikające z manewru podatkowego. Jednak Moskwa nie zgodziła się na wszystkie propozycje Mińska w tej sprawie. 
rozwiń zwiń