X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Marszałek Senatu i Michaił Miasnikowicz rozmawiali sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 16:00
 Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w czwartek w Białymstoku, że ma nadzieję, iż kończąca się wizyta w Polsce przewodniczącego izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaiła Miasnikowicza będzie "nowym otwarciem na dobrą współpracę" polsko-białoruską. 
Przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz (2P) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (L) podczas spotkania z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adamem Krętowskim
Przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz (2P) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (L) podczas spotkania z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adamem KrętowskimFoto: PAP/Artur Reszko

W czwartek rano w Białymstoku delegacja z Białorusi z Michaiłem Miasnikowiczem spotkała się z władzami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). W spotkaniu uczestniczył także marszałek Karczewski, który rozmawiał z Michaiłem Miasnikowiczem również w cztery oczy. Goście zwiedzili również Pałac Branickich - siedzibę UMB. 

Marszałek Senatu powiedział dziennikarzom, że rozmawiano o zacieśnianiu i rozwoju współpracy między uczelniami polskimi i białoruskimi, zwłaszcza w dziedzinie medycyny. Rektor UMB prof. Adam Krętowski poinformował, że uczelnia od lat współpracuje z uniwersytetami medycznymi w Grodnie i Mińsku, w Białymstoku studiuje kilkunastu studentów z Białorusi. Apelował o takie dalsze działania, które sprawią, by granica była "bardziej otwarta". Wymieniano także informacje np. temat badań medycznych sportowców. 

"Przeprowadziliśmy bardzo dużo rozmów, w tym rozmowy w cztery oczy. Można powiedzieć, że agenda tematów poruszanych była chyba pełna. Poruszyliśmy wszystkie problemy - te, które nas łączą, te, które nas dzielą. Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty. Mam nadzieję, że ona będzie takim nowym otwarciem na dobrą współpracę między naszymi krajami" - powiedział marszałek Karczewski. 

Marszałek zaznaczył, że we wszystkich rozmowach przewijał się temat ułatwień na granicy. "We wszystkich wypowiedziach podkreślano, że granica powinna być przyjazna dla naukowców, nie tylko dla naukowców, dla Polaków, dla Białorusinów tak, aby można było w bardziej swobodny sposób przemieszczać się i to będzie służyło nie tylko prostemu przejściu granicznemu, ale przede wszystkim zacieśnieniu współpracy, tej współpracy takiej osobistej, ludzkiej, międzyludzkiej" - powiedział marszałek Senatu. 

Jednym z omawianych w trakcie wizyty tematów była także oświata. Marszałek Karczewski powiedział, że jest przekonany, że ta wizyta będzie "olbrzymim krokiem milowym w rozwiązaniu wszystkich problemów oświaty" mniejszości polskiej na Białorusi, jakie były do tej pory. 

"Mam zapewnienie pana przewodniczącego, że wszystkie dzieci, które będą chciały uczyć się w języku polskim, od nowego roku szkolnego będą miały taką możliwość" - poinformował marszałek Senatu. 

Marszałek Senatu powiedział, że rozmawiano o bezpieczeństwie, przyszłości relacji polsko-białoruskich. - To była niezwykle owocna wizyta i bardzo potrzebna. I dziwi mnie to, że wczoraj senatorowie Platformy Obywatelskiej w proteście opuścili salę podczas wizyty pana przewodniczącego argumentując to tym, że są więźniowie polityczni na Białorusi. Jeszcze dziś, przed chwilką na ten temat rozmawiałem, ale rozmawiałem również z przedstawicielami organizacji międzynarodowych. Nie ma. UE zniosła sankcje już cztery lata temu w stosunku do Białorusi, a to są nam najbliżsi sąsiedzi - tak mówił marszałek Senatu. Dodał, że w interesie Polski, Białorusi, ale też UE jest, aby "relacje dobrosąsiedzkie były jak najlepsze". 

Na Białorusi utrzymują się jednak represje wobec opozycji politycznej, niezależnych mediów i są osoby uznane za więźniów politycznych. To m.in. działacz organizacji na rzecz praw więźniów, Michaił Żemczużny. Karę ograniczenia wolności ma również szef wpływowych niezależnych związków zawodowych, Hiennadź Fiadynicz. 

Po wizycie na UMB delegacja z Białorusi spotkała się w urzędzie wojewódzkim z wojewodą podlaskim, ma się też spotkać z marszałkiem województwa. 

Białoruś nie spieszy się do małego ruchu granicznego

Wojewoda Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że była mowa o formach współpracy w ramach współpracy transgranicznej. - Dotyczyły one spraw przejść granicznych, współpracy służb, bezpieczeństwa szeroko rozumianego - wymienił Paszkowski. Dodał, że straż pożarna przedstawiała swoje projekty dotyczące np. ochrony przeciwpożarowej. 

Paszkowski powiedział, że przy temacie przejść granicznych Miasnikowicz zapytał też o oczekiwania polskiej strony ws. umowy o małym ruchu granicznym z Białorusią. Kilka lat temu, Polska przeprowadziła wszystkie procedury w tej sprawie, Białoruś nie.

- Ja wyraziłem takie przekonanie, że jest on (mały ruch graniczny) bardzo oczekiwany - dodał Paszkowski. Pytany przez PAP, czy strona białoruska się do tego odniosła, powiedział, że tylko "padło pytanie w tym zakresie". 

Na zakończenie kilkudniowej wizyty w Polsce, w czwartek po południu w Białymstoku Michaił Miasnikowicz miał spotkać się jeszcze z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andżelika Borys: nie było miejsca dla Polaków na 100 lat niepodległości, to było jak policzek wobec mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:06
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze łukaszenkowskie, nie mógł nigdzie zorganizować obchodów stulecia niepodległości - jeden z właścicieli lokali ”rozmyślił się” 10 minut przed koncertem. Wtedy zaproszeni goście przyszli do innej sali – gdzie zaczęto im gasić światło.  – To wynik presji ze strony białoruskich władz  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andżelika Borys, prezes ZPB. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys: KGB zakazuje dzieciom udziału w imprezie Związku Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 20:59
Związek Polaków na Białorusi organizuje w niedzielę w Mińsku spotkanie świąteczno-noworoczne dla dzieci uczących się języka polskiego. Niestety, jak informuje prezes ZPB Andżelika Borys, KGB zainteresowało się sprawą – jest presja na dzieci, na nauczycieli, zakaz udziału w uroczystości. To już kolejne dziwne wydarzenie tego rodzaju w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej np. w Mołodecznie gościom ZPB na spotkaniu opłatkowym towarzyszyli tajniacy z kamerami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys: KGB uderza w polskie dzieci. Oczekujemy reakcji polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:56
Od ponad miesiąca trwa akcja blokowania polskich uroczystości, zakazuje się dzieciom udziału w spotkaniach choinkowych, Polaków filmują tajniacy, wyprasza się ich z sali, wywiera się presję na nauczycieli. Tak jest w wielu miejscach Białorusi. Związek Polaków na Białorusi apeluje o stanowczą reakcję władz – mówi Andżelika Borys portalowi PolskieRadio24.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Poczobut: władze Białorusi uznają polskich księży za niepewny, prozachodni element

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 19:04
Władz Białorusi od lat wypychają polskich duchownych z kraju, to stały element presji, tak samo jak i walka z językiem polskim – komentuje dla portalu PolskieRadio24.pl Andrzej Poczobut. Władze Białorusi chcą pozbyć się kolejnego polskiego księdza, Sobiesława Tomali, Od 20 lat pełnił posługę w Soligorsku i teraz mu jej zakazano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwać umowę z Rosję. Opozycja Białorusi ogłasza kampanię w obronie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 23:00
"Konkretne działania” w ramach nowej kampanii w obronie niepodległości Białorusi zapowiedzieli w poniedziałek w Mińsku liderzy partii opozycyjnych. Wśród postulatów – zwiększenie roli języka białoruskiego i wypowiedzenie umowy o państwie związkowym z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Naczelna ZPB o dyskryminacji Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:52
Rada Naczelna nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi uchwaliła oświadczenie, w którym potępiła przypadki dyskryminacji środowisk polskich zrzeszonych w ZPB – poinformował w poniedziałek portal Znadniemna.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Pence w Polsce. Były ambasador USA: Polska ma ważną rolę do odegrania

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 23:59
- Przed Polską, jako sojusznikiem USA i członkiem UE, są ważne zadania. Może wpłynąć pozytywnie na politykę USA w kwestii UE i Ukrainy. To bardzo ważne, gdyż w obliczu wyzwań Zachód musi się zjednoczyć – mówił portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador w Polsce Daniel Fried, komentując wizytę wiceprezydenta USA z okazji konferencji bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA Daniel Fried: Polacy na gruzach komunizmu dokonali cudu. Uważajmy teraz na dezinformację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:15
- Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy Europę bez podziałów – mówi były ambasador Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Były asystent sekretarza stanu ds. Europy przestrzegł przed agresywną dezinformacją Rosji i przed próbami zastraszania w stylu Chruszczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski portal niezależny liczy na pomoc Polski. Zasłużona Karta'97 nie ma wsparcia finansowego od zeszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:00
Portal Karta’97, kierowany przez dysydentkę białoruską, dziennikarkę Natalię Radzinę, walczy o przetrwanie. Charter97.org jest jednym z niewielu mediów, które walczą z propagandą Rosji na Białorusi. Obecnie, jak mówi Natalia Radzina, redakcja Karty’ 97 od początku roku musi radzić sobie bez funduszy. Sytuacja jest bardzo trudna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski polityk spotka się z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 09:00
W poniedziałek na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z czterodniową wizytą do Polski przybywa szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz; w Warszawie spotka się z prezydentem RP, premierem, marszałkiem Sejmu oraz szefem MSZ. 
rozwiń zwiń