X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 23:45
Koncert pieśni sakralnych Stanisława Moniuszki w mińskim kościele pod wezwaniem świętego Rocha otworzył na Białorusi obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora. 
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

- Stanisław Moniuszko urodzony 200 lat temu na terenie dzisiejszej Białorusi, niedaleko Mińska, i przez pewien czas blisko związany z tym miastem łączy nasze narody jak mało kto – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński.

- To pierwsze z planowanych przez nas na Białorusi wydarzeń moniuszkowskich w tym roku. Mam nadzieję, że zdołamy w ich trakcie przedstawić bogaty i różnorodny dorobek kompozytora. Cieszy nas, że w wydarzenia moniuszkowskie angażują się także twórcy białoruscy – dodał. 

Koncert "Do Ciebie Boże” został zorganizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku. Zaprezentowano utwory sakralne Moniuszki w wersji organowej oraz wokalnej w trzech językach: polskim, białoruskim i po łacinie. Pieśni wykonywała solistka Białoruskiej Filharmonii Państwowej Tamara Remez (sopran), a na organach towarzyszyła jej Swiatłana Niemahaj.

W trakcie koncertu zaprezentowano m.in. kolędę „Anioł pastuszkom zwiastuje”, pieśń „Zwiastowanie”, psalmy, pieśń „Panie, gdy serce drży”, modlitwę „O Mario bądź pozdrowiona” oraz „Kto się w opiekę daje Panu Bogu swemu”. Pomiędzy utworami czytano fragmenty wspomnień bliskich oraz przyjaciół Stanisława Moniuszki. Koncert zgromadził liczną publiczność, która reagowała na utwory entuzjastycznie. 

Parafia św. Rocha jest najstarszą parafią katolicką w Mińsku. W czasach komunistycznych kościół był zamknięty, a w jego wnętrzu mieściła się tzw. sala organowa.

Moniuszko urodził się w 1819 roku w Ubielu pod Mińskiem, a na początku lat 30. XIX wieku zamieszkał wraz z rodzicami w Mińsku i tam spędził kolejne 20 lat. Kilkanaście lat mieszkał w Wilnie, żył i pracował także w Warszawie, odbył wiele podróży po Europie. W związku z trwającym rokiem Moniuszki wydarzenia związane z 200. rocznicą urodzin kompozytora są organizowane zarówno w Polsce, jak i na Białorusi oraz Litwie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) 

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak