Raport Białoruś

Białoruś, opozycyjny Dzień Woli: zatrzymania polityków i muzyków

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:10
Polityków opozycji oraz czterech muzyków związanych z kręgami niezależnymi zatrzymała w poniedziałek wieczorem milicja w centrum Mińska. Mieli oni wziąć udział w akcjach z okazji Dnia Wolności – rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Do zatrzymania lidera Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) Mikałaja Kazłoua, byłego szefa tego ugrupowania Anatola Labiedźki i współprzewodniczącego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Witala Rymaszeuskiego doszło na Placu Październikowym w centrum miasta.

Milicja zatrzymywała również inne osoby, mające przy sobie biało-czerwono-białe flagi i herby z Pogonią.

Wieczorem miał się odbyć spontaniczny, zapowiedziany w sieciach społecznościowych, koncert niezależnych popularnych muzyków: Lawona Wolskiego, Zmiciera Wajciuszkiewicza, Ihara Waraszkiewcza i Pawła Arakielana na skrzyżowaniu dwóch ulic w historycznej części miasta (wyłączonych z ruchu samochodowego). Zostali oni zatrzymani przez milicję na oczach zebranej tam grupy osób, zanim zaczęli grać. Zebrani na deptaku ludzie śpiewali piosenki z repertuaru Wolskiego oraz białoruskie pieśni, m.in. „Kupalinkę”.

Wiadomo, że zatrzymano także inne osoby, polityków i działaczy wśród nich jest m.in. Alena Tałstaja z Ruchu Solidarności Razem. 

25 marca koła niezależne na Białorusi świętują rocznicę ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). W sobotę i w niedzielę m.in. w Grodnie i Mińsku odbyły się uzgodnione z władzami mityngi-koncerty z okazji Dnia Wolności.

W poniedziałek funkcjonariusze nie podawali przyczyn zatrzymań. Pozostałych na miejscu niedoszłego koncertu ludzi wzywali jednak do rozejścia się, ostrzegając, że jest to „nielegalna impreza masowa”.

Dzień Woli

W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać słabość i zamęt w Rosji, by utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy.25 marca tamtego roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową i choć nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości.

Co roku w rocznicę proklamowania niepodległej BRL środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi, a nie 3 lipca – który upamiętnia wyzwolenie Mińska spod okupacji niemieckiej w II wojny światowej. W 2017 roku podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.

W 2018 r. władze zgodziły się na obchody poświęcone 100-leciu BRL. Głównym wydarzeniem był wówczas połączony z mityngiem miński koncert „Święto Niepodległości”, zorganizowany przez komitet złożony z opozycjonistów i aktywistów społecznych. W imprezie w centrum miasta przed Teatrem Wielkim Opery i Baletu, na którą wydały zgodę władze miasta, wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

W poprzednich latach podczas Dnia Woli dochodziło zazwyczaj do represji - aresztowań, zatrzymań, czy bicia uczestników wieców.

PAp/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: Dzień Woli, niezależne święto Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:56
W Grodnie setki Białorusinów przyszły na obchody 101 rocznicy proklamowania niepodległości. W tym roku władze nie zgodziły się na uroczystości w centrum Mińska, aktywiści postanowili zatem przenieść główne uroczystości, zaplanowane koncerty, etc., do Grodna. Jak poinformował jeden z organizatorów, Paweł Bieławus, na koncertach w Grodnie obecnych było kilka tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: otrzymaliśmy od Rosji propozycje w sprawie pogłębienia integracji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Białoruś otrzymała od Rosji propozycje dotyczące pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego tworzonego przez te dwa kraje – poinformował w piątek szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej. Zapewnił przy tym, że „nie ma mowy o żadnym zjednoczeniu”. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BAŻ: rusyfikacja mediów na Białorusi to ogromne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 19:00
Zrusyfikowanie białoruskich mediów to wielkie wyzwanie dla naszego kraju; białoruski widz patrzy na świat oczami Kremla – ostrzega szef niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilnie marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego pod czterema flagami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:20
Marsz pamięci Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie, przeszedł w sobotę ulicami Wilna w 155. rocznicę jego śmierci. Pamięć bohatera powstania uczcili Białorusini, Litwini i Polacy, ale także Ukraińcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: koncerty i mityng w Dzień Woli. Opozycjonista zatrzymany

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:20
W Mińsku na uroczystych obchodach związanych z Dniem Wolności zebrało się kilka tysięcy ludzi. Działacze niezależni i opozycyjni występowali z krótkimi przemówieniami, były koncerty. Zatrzymano opozycjonistów Źmiciera Daszkiewicza i – na krótko - Witala Rymaszeuskiego.
rozwiń zwiń