X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Igrzyska Europejskie: na Białorusi ostatnie przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 14:09
W białoruskiej stolicy trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia II Igrzysk Europejskich. Uroczystość otwarcia odbędzie się na mińskim stadionie Dynamo. Wśród gości otwarcia będą prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Serbii, a także premier Rosji. 
Maskotka II Igrzysk Europejskich
Maskotka II Igrzysk Europejskich Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polskę będzie na piątkowej uroczystości reprezentować minister sportu Witold Bańka. 

Listę ważnych politycznych gości, których Mińsk spodziewa się na piątkowych uroczystościach, podało białoruskie MSZ. W sumie oczekiwanych jest ok. 20 delegacji na szczeblu ministerstw sportu i 40 szefów krajowych komitetów olimpijskich, a także przedstawiciele władz międzynarodowych i europejskich federacji sportowych. 

W czwartek w centrum miasta przy al. Zwycięzców, obok Pałacu Sportu otwarta została największa fan-zona. Pozostałe będą działały przy głównych obiektach sportowych. 

Działa już centrum prasowe na stadionie Dynama, a do Mińska codziennie przylatują nowi goście – sportowcy i ich ekipy, sędziowie, dziennikarze i oczywiście - kibice. 

CZYTAJ TAKŻE
igrzyska europejskie free 1200 minsk.jpg
IGRZYSKA EUROPEJSKIE W MIŃSKU: PRZYGOTOWANIA, UŁATWIENIA WIZOWE

- Tylko w środę do Mińska przyleciało ok. dwóch tysięcy gości z różnych krajów. Samoloty wiozące uczestników imprezy lądowały co 10-15 min – poinformowały służby celne lotniska.

Do Mińska dotarła już sztafeta ognia olimpijskiego. Zanim zapłonie na stadionie Dynama, odwiedza kluczowe punkty na mapie miasta, w tym zakłady produkcji traktorów, Park Wysokich Technologii, Ogród Botaniczny i Teatr Wielki.

Dla Białorusi igrzyska to druga tak ważna impreza sportowa po mistrzostwach świata w hokeju w 2014 r. Państwowe media wskazują, że o ile jeszcze kilkanaście lat temu białoruska stolica mogła się pochwalić tylko dwoma dużymi obiektami sportowymi – stadionem Dynama i Pałacem Sportu, to dzisiaj – po latach inwestycji w infrastrukturę – w mieście jest już dwanaście dużych obiektów.

Ułatwienia wizowe

Białoruskim władzom zależy na obecności na sportowej mapie świata, a międzynarodowe imprezy mają też być elementem promocji kraju.

Dlatego też wprowadzono szereg dodatkowych ułatwień, np. dotyczących wjazdu na Białoruś – osoby posiadające bilet choćby na jedno z wydarzeń sportowych w ramach igrzysk, mogą bez wizy przekroczyć granicę Białorusi na dowolnym przejściu granicznym i pozostawać na terenie tego kraju od 10 czerwca do 10 lipca. Oczywiście wiz nie potrzebują także sportowcy i ich ekipy, a dziennikarze są zwolnieni z obowiązku akredytowania się przy MSZ.

Białoruś to kraj, który na co dzień wymaga posiadania wizy, chyba że przylatuje się przez lotnisko w Mińsku. Dwa lata temu, w ramach „otwierania się na świat”, Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla podróżujących samolotami, a także szereg częściowych ułatwień dla osób, które drogą lądową przyjeżdżają w okolice Grodna i Brześcia.

Dodatkowym ułatwieniem jest zwolnienie kibiców z (dość wysokich na Białorusi) opłat drogowych w systemie BiełToll. >>>

Więcej autobusów w Mińsku

Na czas igrzysk zwiększono liczbę personelu obsługującego przejścia graniczne. Poinformowano również, że na przejściach drogowych (w tym na granicy z Polską), gdzie przekraczanie granicy zawsze trwa najdłużej ze względu na kolejki, dla gości imprezy zostały uruchomione dodatkowe okienka przyspieszonej obsługi.

Władze Mińska zapowiadają utrudnienia w ruchu, w tym częściowe zamknięcie centrum miasta na czas imprezy, ale jednocześnie wydłużą się godziny pracy transportu miejskiego, a na ulice wyjadą dodatkowe autobusy, w tym zakupione specjalnie na tę okazję 300 sztuk nowych klimatyzowanych MAZ-ów.

W środę organizatorzy informowali, że sprzedano już ponad 160 tys. biletów na imprezę, jednak sprzedaż ciągle trwa. Wejście na poszczególne wydarzenia sportowe kosztuje od ok. 2 euro do ok. 20 euro. Żeby zobaczyć ceremonię otwarcia i zamknięcia, trzeba będzie jednak wyłożyć od 40 do 150 euro.

W dniach 21-30 czerwca w Mińsku odbędą się II Igrzyska Europejskie, w których ponad cztery tys. sportowców z 50 krajów będzie walczyć o 200 medali.

Polacy wystartują w 17 z 23 dyscyplin. W sumie ekipa liczy 151 sportowców.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)  / agkm

Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


plakat plakat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Białorusi: Rosja i Białoruś szykują program działań integracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy – powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:30
- Kreml o Białorusi nie zapomina. Na Białorusi mamy de facto aksamitną pełzającą okupację. Są wszystkie zewnętrzne atrybuty niezależności, ale faktycznie zabiera się jej coraz więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski, białoruski komentator niezależny z Mińska, komentując ostatnią odsłonę rozmów o integracji Białorusi z Rosją.
rozwiń zwiń